Ethereum’da İşler Karışıyor: Düğüm Çözülebilecek Mi?

Ethereum’da İşler Karışıyor: Düğüm Çözülebilecek Mi?

DeFi çılgınlığı yeni zirvelere ulaşıyor ve yatırımcılar artık farklı özelliklere ve güçlü “mem potansiyeline” sahip Ethereum (ETH) tabanlı hemen hemen her token’a yatırım yapıyor. Buna bir örnek olarak adeta başarısızlık örneği olan YAM token’ı gösterebiliriz. Token 48 içinde korkunç bir hikayeyi hayata geçirdi ve meteorik şekilde artan token 24 saat sonra neredeyse sıfırlandı. Hatta tablo o kadar garipti ki bir anda 183.44 dolara kadar yükselen YAM token 24 saat sonra 0.40 dolara çakıldı.

YAM token’da görülen bu fiyat hareketleri tüm DeFi token’larını etkiledi ve bu kripto para birimlerinde de fiyat dalgalanmaları yaşandı. DeFi token’larının büyük çoğunluğu Ethereum (ETH) tabanlı olduğu için de fiyat hareketlerinin ve artan işlemlerin etkisini ETH işlem ücretlerin net bir şekilde görüyoruz. Elde edilen son verilere göre, yatırımcıların ERC-20 token’ları arasında işlem yapmak için harcadıkları para miktarı şu anda en yüksek seviyeye ulaştı ve günlük ücretlere harcanan toplam miktar 6,8 milyon doları bulmuş durumda.

ETH İşlem Ücretleri

DeFi alanına olan ilgi günden güne arttıkça Ethereum işlem ücretleri de aynı oranda artmaya devam ediyor. Çünkü DeFi token’ları gerçekten kısa vadede çok büyük kazançlar elde ediyor ve bu kazançlardan paylarına düşeni almak isteyen yatırımcılar işlemler için Ethereum tabanlı token’ları kullanıyor.

Dolayısıyla bu durum her ne kadar Ethereum fiyatına yansısa ve fiyatı 400 doların üzerine çıkarmış olsa da işlem ücretlerinin de yüksek olması eleştirilerin artmasını sağlıyor. Analiz platformu Glassnode’un yakın tarihli bir raporuna göre, kullanıcılar artık ücretler için günde toplam 17.500 ETH harcıyor.

Bazı isimlere göre eğer Ethereum yakın zamanda bu sorunu çözmezse ciddi anlamda çuvallayabilir. Çünkü 17.500 ETH’lik rakam tarihin en yüksek günlük işlem ücreti olarak kayıtlara geçti bile.

Mevcut duruma bakıldığında Ethereum’un fiyatı ve temelleri güçlendikçe bir yandan da işlem ücretlerinin rekor kırıyor olması işleri karıştırıyor. Çünkü kripto para birimlerinin tercih edilme sebeplerinden biri düşük işlem ücretleri ve ETH bu soruna yakın zamanda çözüm üretemediği takdirde düğüm büyüyebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.