Ethereum Temelleri Güçlendikçe Güçleniyor

Ethereum Temelleri Güçlendikçe Güçleniyor

Glassnode ve Etherscan’dan elde edilen yeni veriler, Ethereum’un hashrate’inin 20 ayın en yüksek seviyesine yükseldiğini gösteriyor. Bu verileri değerlendiren bazı analistler ise hashrate’in yükselmesini, Ethereum’un (ETH) 2020 yılındaki yükselişinin devam edeceğinin sinyali olarak değerlendiriyor.

Ethereum Hashrate’i

Ethereum hashrate’inin yükselmesinin arkasında şüphesiz ki hızla büyüyen merkezsiz finans yani DeFi sektörü bulunuyor ve ETH hashrate’inin 2018’den beri görülmeyen  201.000.000 GH/s seviyesinde olduğu ifade ediliyor.

Bunların yanında son haftalarda, ETH’a olan talep gözle görülür şekilde arttı ve Haziran ortasından bu yana, artan sayıda kullanıcı DeFi platformlarını kullanmaya başladı. Bu da Ethereum ağının tıkanmasına neden oldu. Tüm bunların sonucunda da Ethereum işlem ücretleri rekor seviyeler yaklaştı.

Öte yandan hashrate’in artması, Ethereum fiyatı ve yükselen ücretler, Ethereum Blockchain’i üzerindeki kullanıcı aktivitesinin arttığına işaret ediyor. Ethereum’un bu ivmesi öncelikle DeFi tarafından oluşturulmuş olsa da, veriler Ethereum’un temellerinin güçlendiğini gösteriyor.

Ayrıca Ethereum Blockchain ağının hashrate’i de ücretlerin artması ile yükselen madenci gelirleri nedeniyle artıyor. Ağ tıkanıklığı dönemlerinde, kullanıcılar genellikle daha yüksek bir işlem ücreti ödeyerek kendi işlemlerinin daha önce gerçekleşmesi için bir nevi rekabet ediyor ve bu da doğal olarak madencilerin gelirini artırıyor.

Bu bilgiler ışığında Glassnode’daki araştırmacılar, Ethereum ücretlerinden elde edilen madenci gelirinin son zamanlarda %18 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

ETH Ücretleri BTC’yi Geride Bıraktı

Son haftalarda, Uniswap ve Yam Finance gibi yeni DeFi protokolleri etrafındaki deyim yerindeyse çılgınlık, Ethereum’un Bitcoin‘i işlem ücretleri konusunda geride bırakmasına neden oldu. Kraken borsasına ait bir piyasa veri sağlayıcısı olan Cryptowat.ch konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Ethereum’daki on-chain işlem ücretleri Bitcoin’i geride bırakmaya devam ediyor. Aradaki fark artık günde 1 milyon dolara ulaşıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.