Ethereum’da İşler Ciddileşiyor: ETH Fiyatı Artacak Mı?

İlayda Peker

CoinMarketCap’e göre Ethereum’un işlem hacmi 24 saat içinde yüzde 15’ten fazla arttı. Yakında piyasaya sürülecek olan EIP-1559 teklifi, Ethereum topluluğu ve yatırımcıları üzerinde şimdiden büyük bir etkiye sahip oldu.

İşlem Hacmi Artışı

İşlem hacim artışı büyük olasılıkla güncelleme sonrasında ETH fiyatında oluşabilecek harekelerden faydalanmak isteyen yatırımcılardan kaynaklanıyor. Ancak bu noktada fiyatlarda bir artış yaşanmasının kesin olmadığını belirtmek gerekiyor.

Ethereum İyileştirme Önerisi 1559 veya kısaca EIP-1559, çoğunlukla mevcut ücret mekanizmasını değiştirmeyi amaçlayan büyük Ethereum ağ güncellemesidir. Güncellemeden sonra yeni ücret yapısı, madencilerin tıkanıklık dönemlerinde onları üç ila beş kattan fazla artırmalarına olanak tanıyan mevcut açık artırma türü ücretin yerini alacak bir taban ücret ile sunulacak.

Bunlara ek olarak Ethereum’un yeni güncellemesi ile madencilerin karlılık oranı düşecek. Ancak işlemler daha hızlı ve daha ucuza gerçekleşeceği için bu durumun göz ardı edildiği görülüyor. Ayrıca bu noktada kullanıcılardan işlem ücretlerinin alınmaya devam edeceğini ancak alınan ücretlerin yakılacağını da hatırlatmak gerekiyor.

Ethereum Fiyatına Etkisi

Alınan ücretler yakılacağı için, yani erişimi olmayan bir cüzdana gönderileceği için ETH arzının azalacağı ifade ediliyor. Arzın azalmasının ise özellikle orta ve uzun vadede ETH fiyatını pozitif etkilemesi beklenir.

ETH her ne kadar bugün genel piyasa ile birlikte bir miktar geri çekilmiş olsa da analistler hala 2021 yılı bitmeden 5.000 doların görüleceğini ifade ediyor. Ayrıca analistler ETH’un piyasa hakimiyetine de dikkat çekiyor ve piyasa hakimiyet göstergesinin yeni bir boğa sinyali verdiği düşünülüyor.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Önemli İsimden Bitcoin (BTC) Uyarısı: “İşler Çok Hızlı Çirkinleşebilir”

Sonraki Haber

Milyarder İsim, Kripto Para Sektörü Hakkında Görüşlerini Aktardı

İlgili Haberler