Ethereum’da (ETH) Gelişmeler Sürüyor: “Super Experimental Testnet” Başladı

İlayda Peker

Ethereum (ETH) son aylarda önemli gelişmelere konu oluyor ve önümüzdeki aylarda daha önemli gelişmeler yaşanacak gibi görünüyor. Mevcut ağdan daha hızlı ve daha ucuz olacağı söylenen proof-of-stake geçişi ile Ethereum 2.0 tam anlamı ile aktif olacak.

“Super Experimental Testnet” Başladı

ETH Global Scaling Hackathon projesinin bir parçası olarak birkaç Ethereum yazılım laboratuvarındaki geliştiriciler, dün bir araştırmacının “süper deneysel Eth1-Eth2 post-birleştirme test ağı” dediği denemeyi başlattı.

Yapılan açıklamalara göre Steklo olarak bilinen testnet, işlemleri yürütmenin ve sonuçlandırmanın yeni bir yolunu keşfetmeyi amaçlıyor.

Öte yandan Ethereum’un fikir birliği mekanizması (işlemlerin doğrulanması ve blok zincirine yeni bloklar eklenmesi) oluşturulduğundan beri Bitcoin’i taklit ediyordu.

Hem Bitcoin (BTC) hem de Ethereum, kullanıcıların coin “madenciliği” yapmasını gerektirir. Bu, bilgi işlem güçlerini zor kriptografik bulmacaları çözmeye zorunlu bırakıyor ve ağda bunu ilk yapanlarsa token ve ücretlerle ödüllendiriliyor.

Aralık ayında piyasaya sürülen ancak henüz işlevsel bir ağ olmayan Ethereum 2.0 bunu değiştiriyor. Şu anda geliştirilmekte olan yeni proof-of-stake blok zinciri, işlemlerin meşruiyetini doğrulamanın bir yolu olarak kullanıcıların Ethereum’larını kilitlemelerine güvenecek. Ağa bağlı olan ve ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olan doğrulayıcılar, ödül olarak ETH kazanacak. Ağa saldırmaya çalışan veya onlien kalmayı başaramayanlar ise “stake edilmiş” coin’lerini kaybedebilirler.

Testnet Değişiklikleri Beraberinde Getirebilir

Ethereum çekirdek geliştiricilerinin ilk düşüncesi, mevcut Ethereum ağının yerini alana kadar Ethereum 2.0’a yükseltmeler eklemeye devam etmek olsa da, yeni “Rayonizm” yaklaşımı, eğer benimsenirse, iki farklı sistemi koruyacak ve birleştirecektir.

Ancak konsepti test etmek için geliştiricilerin öncelikle bir test ağına ihtiyacı var. Steklo da burada devreye giriyor. Çalışma, Ethereum blok zincirini çalıştıran bilgisayarların %80’inden fazlasının yanı sıra Besu ve Nethermind tarafından kullanılan yazılım istemcisi Geth de dahil olmak üzere üç Ethereum istemcisinin işbirliğini içeriyordu. Ancak katılmak için ETH 2.0 müşterileri Teku, Prysm, Lighthouse ve Nimbus’a da ihtiyaç bulunuyor.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Ayı Çok İyi Kapattı: ETH Fiyatı ve Altcoin Fiyat Beklentileri

Sonraki Haber

Elon Musk Yine Dogecoin Hakkında Tweet Attı! DOGE Yükselişe Geçti!

İlgili Haberler