Ethereum 2.0 Hiçbir Aksaklık Olmadan Başladı!

Ethereum 2.0 Hiçbir Aksaklık Olmadan Başladı!

Ethereum 2.0 beacon chain, uzun süren çalışmaların ardından nihayet başlatıldı. Ethereum’un (ETH) çok uzun zamandır beklenen yükseltmesinin ilk adımı da böylece atılmış oldu.

ETH 2.0 Başladı

Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’un çok kez ertelenen ölçeklenebilirlik ve güvenlik yükseltmesi bu sefer ertelenmedi ve nihayet planlandığı tarihte yani bugün gerçekleşti. Elde edilen bilgilere göre beacon chain bugün Türkiye saati ile 15:00’da başladı.

Görünüşe göre beacon chain başlatılırken hiçbir problem yaşanmadı ve Ethereum 2.0’ın ilk adımı Faz 0 başlatıldı. ETH’un kurucusu Vitalik Buterin konuyla ilgili yaptığı açıklamada nispeten esprili bir yaklaşım benimsedi ve ethereum PoS zincirinin ilk bloğunun “sıradan” bir şekilde başlatıldığını duyurdu.

ETH 2.0 İle Gelen Değişiklikler

ETH 2.0 ile birlikte gelen en büyük değişiklik proof-of-work algoritmasından proof-of-stake algoritmasına geçilmiş olması oldu. Ethereum bu güncelleme öncesinde Bitcoin ile aynı algoritma olan PoW’u kullanıyordu. Ancak ETH, artık PoS tabanlı bir kripto para birimi oldu.

PoS, doğrulayıcıların bilgi işlem gücünü kullanarak kriptografik bulmacaları çözmek yerine Ethereum’u bir stake sözleşmesine kilitlemesini zorunlu kılarak ağın güvenliğini sağlamak için daha verimli bir yöntem sağlamayı amaçlıyor.

Buna ek olarak planlanan lansman tarihi sadece bir hafta önce onaylandı, çünkü yedi günlük geri sayım ancak stake sözleşmesine toplam 524.288 Ethereum yatırıldıktan sonra başlatılabiliyordu.

Aslında stake edilmesi istenilen miktara ilk başta ulaşılamayacak gibi görünüyordu. Ama stake son saatlerde hedeflenen tüm miktar toplandı ve nihayet 1 Aralık 2020 tarihi ETH 2.0’ın Faz 0 aşamasının başlatılması için kesinleşti.

ETH 2.0 ve Sonrası

Proof-of-stake’e geçiş, ölçeklenebilirliği iyileştirmek için sharding gibi gelecekte gerçekleşmesi planlanan yükseltmelerin uygulanmasının yolunu açıyor. Bununla birlikte şu anda kilitli olan Ethereum’ların Faz 1.5 gerçekleşene kadar kilitli kalmasının muhtemel olduğu düşünülüyor. Bu da 2021 yılının sonunun ve hatta 2022 yılını bulabilir.

Bunlara ek olarak ETH 2.0 gelişmeleri Ethereum’un fiyatını da yıl içinde sürekli arttırdı ve yıla 130 dolardan başlayan ETH fiyatını 600 doların üzerine çıkarmayı başardı. ETH 2.0’ın Ethereum fiyatını daha da yükseltmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.