Ethereum’da (ETH) Artışın Devam Etmesi İçin 3 Temel Sebep Bulunuyor

İlayda Peker

IntoTheBlock analiz şirketi, Ethereum’un 1.400 doların üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra bir düzeltme yapmış olmasına rağmen, en büyük ikinci kripto para biriminin büyümeye devam edeceğini düşünüyor. Analiz şirketi bunun bazı nedenleri olduğunu ifade ediyor.

DeFi Endüstrisindeki Büyüme

IntoTheBlock’un raporuna göre Ethereum’un fiyatının daha da fazla artmasının beklenmesinin arkasındaki ilk neden merkezsiz finans (DeFi) alanında yaşanan gelişme ve büyümedir.

Merkezi olmayan finans uygulamaları (DeFi), herhangi bir aracı olmadan finansal hizmetler sunan dApp’lardır. İlk DeFi dapp’leri çok daha önce ortaya çıkmasına ve 2017’den beri var olmasına rağmen, bu endüstri 2020’de tam ölçekli bir endüstriye dönüştü.

DeFi protokollerinin çoğu Ethereum zincirinde mevcut ve DeFi büyümesini izlemek için en yaygın ölçüt Toplam Kilitli Değer (TVL) olarak adlandırılıyor. TVL ise DeFi uygulamalarına güç veren akıllı sözleşmelere yatırılan toplam USD miktarı olarak tanımlanabilir.

Bir yıl önce TVL yaklaşık 840 milyon dolar tutarındaydı. Birkaç gün önce, 25 milyar dolar gibi büyük bir zirveye ulaştı Bu, 12 aylık dönemde 29 kat artış anlamına geliyor. Dolayısıyla DeFi ekosistemi hızla büyüyor ve bu da ETH’u pozitif yönde etkiliyor.

Ethereum Ağının Benimsenmesi

DeFi büyümesi sayesinde, Ethereum’daki işlem sayısında da bir artış fark edildi. Rapora göre son birkaç günde Ethereum’da 1,17 milyon günlük işlem gözlemlendi. Bu aynı zamanda ETH’nin günlük aktif cüzdanlarında günde ortalama 550.000 olan büyümeyi de teşvik etti. Yani Ocak 2020’ye kıyasla yüzde 100 büyüme oldu.

İçinde varlık olan ETH cüzdanlarının sayısına gelince de aslında Ethereum ortaya çıktığından beri büyüyorlar. 21 Ocak’ta geçtiğimiz yıl yüzde 50’lik bir büyümeyi temsil eden ve içlerinde bakiye bulunan 51.79 milyon cüzdan vardı.

Borsalardaki ETH Arzı

Yapılan açıklamalara göre son zamanlarda borsalardaki ETH arzı giderek azalıyor. Geçen ay büyük miktarlarda ETH, merkezi kripto borsalarından çekildi. 14 ve 20 Ocak olmak üzere belirli iki günde, 620.49k ve 695.55k, borsalardan cüzdanlara gönderildi.

ETH’ye olan talep artıyor ve yakında topluluk bir arz kriziyle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca DeFi uygulamalarında da daha fazla ETH kilitleniyor ve ETH 2.0 depozito sözleşmesine yatırılan toplam ETH miktarı 2,5 milyona eşit.Total
26
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kurumsal Yatırımcılar Neden Hala Kripto Yatırımı Yapmaktan Çekiniyor?

Sonraki Haber

Blockchair’in 17 Blockchain Ağını Kapsayan Arama Motoru Artık Türkçe!

İlgili Haberler