Ethereum Yorumları: Hareket Etmeyen ETH’lar Ne Anlama Geliyor?

Ethereum Yorumları: Hareket Etmeyen ETH’lar Ne Anlama Geliyor?

Ethereum’un dolaşımdaki arzının yarısından fazlası bir yıldan uzun bir süredir hareket etmedi ve son 12 ayda Ethereum’un (ETH) yalnızca %39,6’sı bir işleme dahil oldu. Glassnode’un on-chain işlemlerin hızının kronolojik bir dökümünü sunan “hodlwaves”e göre, Ethereum’un yaklaşık %28’i son 12 ile 24 ay arasında en son hareketlerini gerçekleştirdi. Yapılan açıklamalara göre bu da on-chain faaliyetin en büyük bölümünü oluşturuyor.

Balinalar Biriktiriyor

Veriler, birçok balinanın 2019’u, Ethereum 2.0 öncesinde ETH biriktirerek geçirdiğini gösteriyor. Ayrıca verilere göre, token’ların yaklaşık %20’si Ekim 2017’den bu yana hareket etmedi ve analistler, bu kripto paraların bir kısmının güncellemenin 0 aşamasıyla birlikte staking’e geçip geçmediğini görmek için takip etmeye devam ediyor.

Aşama 0’ın yaklaşan lansmanı, on-chain transferlerin kısa vadeli hızlarında yakın zamanda bir artışa yol açmış gibi görünüyor. Ethereum’un 24 saatlik işlem hareketleri ise Ocak ve Şubat aylarında %0,5’in altından Eylül başında ortalama %1’in üzerine çıktı. Haftalık transferler de yılın başında %1,5’ten hem Temmuz hem de Eylül’de %5’e yükselirken, aylık ve üç aylık transferler de benzer şekilde Haziran’dan bu yana istikrarlı bir şekilde arttı.

Bitcoin Transferleri

Buna karşılık, Bitcoin‘in kısa vadeli on-chain hızı, 2020’nin başındaki yarılanma öncesi oluşan heyecan ve tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen çöküşten bu yana büyük ölçüde azaldı ve haftalık transferler Şubat’taki arzın yaklaşık %6’sından %3,5 ile %4 arasına düştü.

Bunların yanı sıra aslında yatırımcıların Ethereum’ları hareket ettirmiyor olması, orta ya da uzun vadeli Ethereum fiyat artış beklentisini de gösteriyor olabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.