Ethereum Yorumları: Hareket Etmeyen ETH’lar Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Ethereum’un dolaşımdaki arzının yarısından fazlası bir yıldan uzun bir süredir hareket etmedi ve son 12 ayda Ethereum’un (ETH) yalnızca %39,6’sı bir işleme dahil oldu. Glassnode’un on-chain işlemlerin hızının kronolojik bir dökümünü sunan “hodlwaves”e göre, Ethereum’un yaklaşık %28’i son 12 ile 24 ay arasında en son hareketlerini gerçekleştirdi. Yapılan açıklamalara göre bu da on-chain faaliyetin en büyük bölümünü oluşturuyor.

Balinalar Biriktiriyor

Veriler, birçok balinanın 2019’u, Ethereum 2.0 öncesinde ETH biriktirerek geçirdiğini gösteriyor. Ayrıca verilere göre, token’ların yaklaşık %20’si Ekim 2017’den bu yana hareket etmedi ve analistler, bu kripto paraların bir kısmının güncellemenin 0 aşamasıyla birlikte staking’e geçip geçmediğini görmek için takip etmeye devam ediyor.

Aşama 0’ın yaklaşan lansmanı, on-chain transferlerin kısa vadeli hızlarında yakın zamanda bir artışa yol açmış gibi görünüyor. Ethereum’un 24 saatlik işlem hareketleri ise Ocak ve Şubat aylarında %0,5’in altından Eylül başında ortalama %1’in üzerine çıktı. Haftalık transferler de yılın başında %1,5’ten hem Temmuz hem de Eylül’de %5’e yükselirken, aylık ve üç aylık transferler de benzer şekilde Haziran’dan bu yana istikrarlı bir şekilde arttı.

Bitcoin Transferleri

Buna karşılık, Bitcoin‘in kısa vadeli on-chain hızı, 2020’nin başındaki yarılanma öncesi oluşan heyecan ve tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen çöküşten bu yana büyük ölçüde azaldı ve haftalık transferler Şubat’taki arzın yaklaşık %6’sından %3,5 ile %4 arasına düştü.

Bunların yanı sıra aslında yatırımcıların Ethereum’ları hareket ettirmiyor olması, orta ya da uzun vadeli Ethereum fiyat artış beklentisini de gösteriyor olabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

DeFi’nin Ne Kadarını Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Oluşturuyor?

Sonraki Haber

Bitcoin’lerin (BTC) %10’u Bu Beş Borsada Tutuluyor!

İlgili Haberler