Bitcoin’de (BTC) Büyük Bir Düzeltme Mi Yaşanacak?

İlayda Peker

Bitcoin, bu hafta 20.000 doların oldukça üzerine çıktı ve boğa piyasasının gerçek olduğunu ve kripto para biriminin çok yakın vadede parabolik hale geleceğini işaret etti. Bitcoin’deki bu yükseliş Haziran 2019’un en yüksek seviyesinden bu yana en yüksek “Gerçek Hacim” tarafından da desteklendi.

Yükseliş sırasında oluşan yüksek hacim artışın gerçek olduğunun ve alıcılar tarafından desteklendiğinin temel işaretidir. Ancak , “Gerçek Hacim” göstergesinin geçmişte yalnızca tersine bir hareket başlamadan önce bu kadar yüksek seviyeleri gördüğü ifade ediliyor. Bu sebeple analistler ciddi bir düzeltme yaşanabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor.

Bitcoin Gerçek Hacim

Bitcoin bu hafta 20.000 doların üzerine çıktı ve bir derin nefes almadan önce kendisini 23.750 dolara kadar yükseltti. Kilit direnç seviyesinin kırılması ve 20.000 doların üzerine doğru yapılan temiz bir yükseliş, kripto boğa piyasasının geri geldiğinin ve hareketi desteklemek için hacimde bir artış olacağının işaretiydi.

Bitcoin fiyatındaki artış ile artan Bitcoin işlemleri, lider kripto para biriminin “Gerçek Hacim” göstergesinin rekor seviyeler ulaşmasını sağladı. Analistlerin açıklamalarına göre “Gerçek Hacim”de görülen her yükseliş sonrasında beraberinde ters bir hareketi getirdi.

Örneğin BTC 2019 yılında 13.800 dolara ulaştıktan sonra “Gerçek Hacim” büyük bir artış yaşadı ve sonrasında 4.000 dolara kadar düzeltme yaşandı.

Bunların yanı sıra “Gerçek Hacim”, Bitcoin uzmanı Charles Edwards tarafından CoinMarketCap gibi sitelerdeki tüm “sahte” hacimleri filtrelemek için tasarlanmış bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Edwards’ın ayrıca Hash Ribbons ve diğer temel araçları tasarladığı da biliniyor.

Gerçek Hacim ve VPVR Neyi Gösteriyor?

Analistlerin ifadelerine göre “hacim fiyattan önce geliyor.” Dolayısıyla hacim göstergesi kripto para yatırımcıları tarafından ciddi bir gösterge olarak değerlendiriliyor. Bunların yanında her ne kadar “Gerçek Hacim” göstergesinin bir düşüş sinyali olduğu düşünülse de fiyatın hacim tarafından desteklendiğini de unutmamak gerekiyor.

Bunlara ek olarak VPVR göstergesine göre 9.200 dolar seviyesi Bitcoin’de bir kontrol noktası olarak işlev görüyor ve daha yüksek seviyelerden önce bu noktanın tekrar test edilebileceği düşünülüyor. Bu durumda BTC’nin 23.000 dolar bandından 9.000 dolara kadar 14.000 dolarlık düzeltme yaşaması gerekiyor. Ama böyle bir çöküş en azından şu anki güçlü piyasa koşullarında pek mümkün görünmüyor.

Fiyat Hacimle Desteklenir

Böyle büyük bir çöküş olasılığı çok düşük olduğu için Bitcoin’in küçük bir konsolidasyon sürecinden sonra yeniden yükseliş geçme ihtimali tartışılıyor. Willy Woo gibi popüler analistler Bitcoin’in 100.000 dolara kadar kolaylıkla yükseleceğini ve 55.000 dolarlık seviyenin önemli olduğunu ifade ederken bazı isimler de 2021 yılının altcoin’lerin yılı olacağını dile getiriyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Beklenen Oldu: ABD Cüzdanlarla İlgili Adım Attı, Kripto Fiyatları Etkilenir Mi?

Sonraki Haber

John Lennon’ın Oğlundan Sert Bitcoin (BTC) Savunması!

İlgili Haberler