Ethereum ve Cardano: “İki Proje de Farklı Yaklaşımları Benimsiyor”

İlayda Peker

Ethereum ve Cardano arasındaki rekabet gün geçtikçe daha farklı bir hal alıyor. Aslında sorun, Cardano kurucusu Charles Hoskinson’ın daha önce Ethereum’un da ilk ekibi arasında yer alıyor olmasından kaynaklanıyor gibi görünüyor. Bazı isimler, Hoskinson’ın ETH’da yapılan hataları ilk gözden görerek Cardano’da benzer hataların oluşmasını engelleyecek şekilde adımlar attığını bile ifade ediyor.

Buterin ve Hoskinson

Hoskinson’ın Cardano için büyük akademik çalışmalar yaptığı ve akademik bir titizlikle çalıştığı biliniyor. Bu sebeple de Hoskinson Cardano’nun Ethereum’dan daha iyi olduğunu düşünüyor.

Ancak Vitalik Buterin yaptığı bir açıklamada akademik çalışmaların sanıldığı kadar önemli olmadığını, “Aslında ben derin akademik titizliğin abartıldığını düşünen bir insanım.” sözleri ile dile getiriyor.

Lex Fridman’ın podcast’inde konuşan Buterin, projenin ilginç fikirler sunduğunu söyleyerek Cardano hakkında yorum yaptı. Bununla birlikte, Ethereum‘un akademik kanıtlardansa hıza odaklandığı için her iki projenin de temelde farklı felsefi yaklaşımlar aldığını belirtti.

Buterin konuyla ilgili olarak şu sözleri kullandı:

Her şey için bu büyük akademik kanıtlara sahip olmayı gerçekten vurguluyorlar. Ethereum, kısmen daha hızlı olmaya çalıştığı için buluşsal argümanlarla daha iyi olma eğiliminde. Ama kesinlikle IOHK’dan da çıkan ilginç şeyler var.

Hoskinson’ın Cevabı

Miami Bitcoin 2021 konferansında konuşan Hoskinson ise Buterin’in bu sözlerine yanıt verdi. Hoskinson, her projenin de farklı felsefi yaklaşımları benimsediğini kabul ederek konuşmasına başladı. Ancak, her ikisinin de teknoloji yoluyla daha iyiyi isteme konusunda ortak bir noktayı paylaştıklarını ekledi.

Bununla birlikte Cardano’nun bilimsel yaklaşımı söz konusu olduğunda Hoskinson, bunun sistem arızasını dengelemenin olgun ve sorumlu yolu olduğunu söyledi. Buna karşılık kullanıcının parasını ve mahremiyetini kaybetmesini önlemek için bunu kritik olarak görüyor.


Total
25
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kraken CEO’su Fiyat Tahminini Tekrar Dile Getirdi: “BTC 200.000 Dolara Çıkabilir”

Sonraki Haber

El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) Resmi Para Birimi Olarak Tanıması, Sektörü Nasıl Etkiler?

İlgili Haberler