Ethereum Vadeli İşlemleri ETH Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

İlayda Peker

Bugün Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) uzun zamandır beklenen Ethereum (ETH) vadeli işlem sözleşmelerini başlattığı gün. Bu önemli gelişmenin ETH fiyatı üzerinde yaratacağı etki konusunda ise farklı görüşler olduğu görülüyor.

CME’nin Bitcoin Üzerindeki Etkisi

Birçok analist ETH vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinin ardından Ethereum fiyatının düşeceğini düşünüyor. Çünkü Aralık 2017’de benzer şekilde CME, Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürmüştü. Bununla birlikte Bitcoin Aralık 2017’de o dönemin rekorunu kırmış ve 20.000 dolara kadar yükselmişti

Ancak CME BTC vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinin ardından BTC düşüşe geçti ve fiyat 20.000 dolardan 3.500 dolara geriledi.

Dolayısıyla analistlerin büyük çoğunluğu ETH’da da benzer bir durumun geçerli olacağını düşünüyor. Çünkü vadeli işlemlerden önce ETH tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve tarih tekerrür ederse Ethereum fiyatında ciddi bir gerileme yaşanabilir.

Ethereum Nasıl Etkilenecek?

Yukarıdaki görüşlerin aksine Ethereum’un fiyatının BTC gibi vadeli işlemlerden etkilenmeyeceğini düşünen analistler de bulunuyor. Çünkü kripto para piyasasının mevcut görünümünün 2017 yılından çok farklı olduğu ve kurumsal ilginin farklı bir boyut aldığı ifade ediliyor.

Örneğin; kripto analitiği sağlayıcısı Messari’de araştırmacı olan Ryan Watkins konuyla ilgili olarak, “Yaklaşan ETH CME vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinden duyulan korku saçma. Bu korku yalnızca tek bir veri noktasından kaynaklanmakla kalmıyor aynı zamanda Aralık 2017’deki piyasa koşulları ile şu anki piyasa koşulları arasında da açık farklar var.” sözlerini kullanıyor.

Ethereum Fiyatı

Bunlara ek olarak temel ve teknik göstergelerin ETH için hala sağlam sinyaller verdiğini ifade eden analistler düzeltmeler dışında ETH fiyatında yükselişlerin devam etmesini bekliyor. Örneğin; DeFi Alliance ortağı ve sektör gözlemcisi Qiao Wang 2021 yılı bitmeden ETH’un 20.000 dolara kadar yükselebileceğini ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Milyarder İsimler Bitcoin’den Vazgeçmiyor: BTC Artık Twitter Biyografilerinde

Sonraki Haber

Analizler Bitcoin’de (BTC) 50.000 Doları İşaret Ediyor

İlgili Haberler