Ethereum Tabanlı DEX’lerde Milyarlarca Dolarlık Sahte Ticaret İddiası

Bitcoin Haber

Kripto para analiz firması Solidus Labs, Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsalar (DEX) üzerinden en az 2 milyar dolar değerinde sahte ticaret yapıldığını öne sürdü. Firma, bu tür işlemlerin kuruluşların işlem hacmini yapay olarak artırmak ve daha fazla yatırım ve likidite çekmek için gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, analiz edilen yaklaşık 30.000 DEX likidite havuzunun %67’sinin yatırımcılar tarafından manipüle edildiği ifade edildi.

Rapor, likiditenin çeşitli DEX’ler arasında parçalanmasının, daha küçük pazarları fiyat ve hacim manipülasyonuna daha duyarlı hale getirdiğini belirtti. Bu manipüle edilen havuzların toplam işlem hacminin %16’sını oluşturduğu, bunun ise alt sınır bir tahmin olduğu vurgulandı.

Solidus Labs raporunda, birbirine bağlı bir grup cüzdanın meme token’ı ShibaFarm’da sahte ticaret yaparak 2 milyon doların üzerinde kar elde ettiği iddia edildi. Solidus Labs’ın kurucusu ve CEO’su Asaf Meir, kripto paralarda sahte ticaretin engellenmesi gerektiğini belirtti.

Meir, kurumsal ilginin arttığı ve düzenleyici kurumların denetimlerinin fazlalaştığı bir ortamda, sahte ticaret konusunun ele alınmasının önemli olduğunu söyledi. Ayrıca, bu tür faaliyetlerin piyasa manipülasyonunun açık bir işareti olduğunu ve kripto ve DeFi’nin gelişmesinin engellenmesi gerektiğini vurguladı.

Rapor, Ethereum tabanlı DEX’lerde gerçekleşen sahte ticaretin büyüklüğünü ve önemini ortaya koydu. Bu durum, piyasa manipülasyonunu ve düzenlemelerin daha fazla gerekliliğini vurgulamaktadır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Kritik Metrik: Zararla Satışlar Devam Ediyor

Sonraki Haber

Citigroup, Kripto Para ve Blockchain Teknolojilerine Yöneliyor

İlgili Haberler