Ethereum Stake Sağlayıcıları Kendi Kendini Sınırlama Taahhüdünde Bulundu

Bitcoin Haber

Ethereum ağındaki en az beş likit stake sağlayıcısı, Ethereum stake pazarının %22’sinden fazlasına sahip olmamayı taahhüt edecek bir kendi kendini sınırlama kuralı uygulamaktadır. Bu hamle, Ethereum ağının merkeziyetsiz kalmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu taahhüdü kabul eden veya uygulamak için çalışan stake sağlayıcıları arasında Rocket Pool, StakeWise, Stader Labs ve Diva Staking bulunmaktadır.

Likit staking hizmeti sağlayan Puffer Finance da kendi kendini sınırlama taahhüdünde bulunmuştur. Bu önerinin amacı, Ethereum staking’inin giderek merkezileşmesi endişesini gidermektir. Superphiz, öz sınırlamanın neden %22 olarak belirlendiğini, doğrulayıcıların %66’sının Ethereum’un durumu konusunda hemfikir olması gerektiğinden dolayı belirtmiştir.

Bu fikir, bir stake havuzunun zincirin sağlığını kendi karının önüne koymaya istekli olup olmadığı sorusunu sorgulayan Superphiz tarafından Mayıs 2022’de ortaya atıldı. Ancak en büyük Ethereum likit stake sağlayıcısı Lido Finance, kendi kendini sınırlamama yönünde oy kullandı.

Dune Analytics’in verilerine göre, Lido şu anda Ethereum stake piyasasının lideri durumunda ve tüm stake edilen ETH’lerin %32,4’ünü oluşturuyor. Diğer yandan Coinbase, piyasanın yalnızca %8,7’sini oluşturuyor.

Likit stake sağlayıcılarından bazıları, bu önerinin Ethereum’un güvenilir tarafsızlığını ve izinsiz yeniliği mümkün kılan bir ilke ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtmişlerdir. Bu konuda farklı görüşler olsa da, genel kanı Ethereum ağının merkeziyetsiz kalması gerektiği yönündedir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk’tan Yeni X Hamlesi! Bu Adım Musk’ın Favori Kripto Projesinin Kaderini Değiştirebilir

Sonraki Haber

Bitcoin’in Yüzde 157 Oranında Artış Beklentisi!

İlgili Haberler