Ethereum Önemli Psikolojik Seviyeyi Aştı: ETH’da Yeni Rekor 3.060 Dolar!

İlayda Peker

Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) nihayet beklenen önemli psikolojik seviyeyi geçti ve ETH fiyatı 3.000 doların üzerine yükseldi. Bu yükseliş ile birlikte ETH piyasa değerinin de arttığını ve 354 milyar dolar seviyesine ulaştığı ifade edilebilir.

Ethereum’da Yeni Rekor

Ethereum’un bu hafta yükselişi, Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) Ethereum’da 121 milyon dolar değerinde dijital tahvil sattığı raporlarının ardından geldi. Bloomberg Law, Goldman Sachs, Societe Generale ve Banco Santander’in de EIB’nin tahvil satışında rol alacağını bildirdi. Haber, Ethereum’un sayısız finansal kullanım durumu için önemli bir güç olarak nitelendiriliyor.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 3.055 dolardan işlem gören ETH 3.060 dolar ile yeni rekor seviyesini belirledi.

ETH 2.0 Etkisi

Her ne kadar güncel konular ve durumlar ETH fiyatı üzerinde etkili olsa da asıl itici gücü ETH 2.0 yükseltmesi ve bu yükseltme sürecinde atılan geliştirme adımları oluşturuyor.

Örneğin; 14 Temmuz’da Ethereum, EIP-1559 adlı bir yükseltmeyi entegre edecek. Yükseltme, madencilere verilecek milyarlarca kripto para yakarak ETH’nin genel arzını azaltacak. Böylece arzın azalması talebin de artması ile birlikte yeni yüksek seviyeleri getirebilir.

Bunun sonrasında ise Ethereum 2.0’a doğru daha büyük bir geçiş var. Bu, ağı mevcut proof-of-work algoritmasını proof-of-stake algoritması ile değiştirecek. Bu geçişin ilk adımının ise 2021 sonunda gerçekleşmesi belirtilen birleştirme olacak. Ethereum 2.0 ayrıca işlem maliyetlerini düşürmeyi ve ağın verimliliğini artırmayı da hedefliyor.

Tüm bunların yanı sıra hem ETH’da yaşanan gelişmeler sebebiyle hem de fiyat artışları sebebiyle bazı isimler gelecekte Ethereum’un Bitcoin’in yerini alacağını ve işlerin değişeceğini iddia ediyor.Total
14
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Zenchain DeFi Protokolünün 1. Versiyonunun Genel Ağı Piyasaya Sürüldü

Sonraki Haber

Popüler Analist Bitcoin İle Birlikte Yükselecek 2 Altcoin’in İsmini Verdi

İlgili Haberler