Ethereum Ölçekleme Çözümü Optimism’den Önemli Erteleme Kararı

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Ethereum Layer 2 ölçeklendirme çözümü Optimism ana ağının halka açık olarak piyasaya sürülmesi gecikecek. Ana ağın bu hafta piyasaya sürülmesi planlanıyordu ancak son açıklamalarda tarihin Temmuz’a kadar ertelendiği belirtildi. Optimism, yeni tarihin sadece yaklaşık bir tahmin olduğunu söyledi. Çünkü bahsi geçen lansman Ethereum topluluğunun işbirliğine dayalı bir çabası ile gerçekleşecek

Optimism’in Ertelenmesi

Optimism, Haziran 2019’dan beri Optimistic Rollup tabanlı bir Ethereum ölçeklendirme çözümü oluşturuyor. Çözüm, Ethereum’un iş hacmini yani saniyede işlenen işlem sayısını artırmayı ve işlem ücretlerini (gas fee) düşürmeyi amaçlıyor.

Bu yılın başlarında Optimism Optimistic Virtual Machine (OVM) adlı çözümünü merkezi olmayan borsa Synthetix ile soft olarak piyasaya sürdü. Bu da Synthetix’in riski sınırlandırmak için çözümü dört aşamada entegre edeceği anlamına geliyor.

Optimism, Synthetix kullanıcılarının halihazırda hız ve maliyet tasarrufundan yararlanmaya başladığını söyledi. Ayrıca Optimism, 100.000’den fazla işlemde ücretlerden yaklaşık 10 milyon dolar tasarruf edildiğini de belirtti.

Optimism Entegrasyonları

Optimism ile entegrasyonu yapılan bir başka büyük merkezi olmayan protokol Uniswap‘tir. Bu haftanın başlarında Uniswap, 5 Mayıs’ta sürüm 3’ün (V3) bir L1 Ethereum ana ağ lansmanını hedeflediğini ve Optimism üzerine bir L2 dağıtımının “kısa bir süre sonra” geleceğini söyledi.

Eskiden Plasma Group olarak bilinen Optimism, Optimistic Rollup’lara öncülük etmiştir. Bir rollup, işlemleri tek bir işlem halinde gruplayarak veya yuvarlayarak ölçeklendirme sağlar. Rollup’lar ile ana Ethereum blok zincirinde bir işlem alınır, ancak bir Katman 2 çözümünde yürütülür ve ardından yürütme verileri Ethereum’a geri gönderilir. Hesaplama off-chain olarak yapıldığından, Ethereum’un yükünü azaltır ancak güvenliğini korur.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Gözünü Yeniden Yukarı mı Çevirdi? 

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Ağındaki Çılgınlık Bitmiyor: Tek Bir Kırmızı Piksel, 900.000 Dolara Satılıyor

İlgili Haberler