Ethereum Merge Ertelenecek Mi? Hatalar Bulundu!

Fatih Uçar

Çok uzun zamandır bekleniyor, sürekli olarak ortaya çıkan hatalar sebebiyle erteleniyordu. Nihayet bu yılın son çeyreğinde tamamlanacak dendi. Ancak şimdi de yeni hatalar çıktı. Peki Ethereum Merge tekrardan ertelenecek mi? Bugün bu hatalar ve verilen tarihe muhtemel etkileri konusunda açıklamalar yapıldı.

Ethereum Merge Ertelenecek Mi?

15 Eylül tarihinde Ethereum birleşmesinin olması bekleniyor. Ancak Go Ethereum ve Nethermind, sırasıyla Geth v1.10.22 (Promavess) ve v1.14.0 Mainnet güncellemelerinde hatalar buldu. Yine de geliştiriciler hızlı düzeltmeler ve diğer yürütme istemcilerinin kullanılabilirliği sebebiyle bu aksaklıkların verilen tarihi değiştirmeyeceğini düşünüyor.

Ethereum geliştiricisi Péter Szilágyi 23 Ağustos’ta tarihinde yaptığı bir paylaşımda Geth v1.10.22’de (Promavess) bir gerileme hatası duyurdu. Paylaşımda şunları yazdı.

“Ve en son sürümümüz bozuldu. Geth 1.10.22 trie/durumun kötüye gitmesine neden olan bir regresyon içeriyor. Sorunu bulmaya ve düzeltmeye çalışıyorum.”

Nethermind çekirdek geliştiricisi “DanielC”, Péter Szilágyi’nin paylaşımına yanıt vererek v1.14.0 sürümünde benzer bir gerileme hatası bulunduğunu söyledi. Ancak ekip, Birleşmeden önce katı bir istikrar aşamasına geçmeye karar vererek sorunu çözdü.

“Son zamanlarda Nethermindeth’te benzer gerilemeler yaşadık, bu yüzden The Merge’den önce katı bir istikrar aşamasına geçmeye karar verdik. Şu anda yalnızca ana daldaki düzeltmeleri birleştiriyoruz.”

Ethereum Merge Tarihi

Hataların ön görülen Beacon Chain ile Ethereum Mainnet birleşmesini etkilemesi olası görülmediği için 15-16 Eylül tarihi güncelliğini koruyor. Büyük ihtimalle 15 Eylül tarihinde birleşme gerçekleşecek. Düşük de olsa Vitalik tarafından açıklandığı için son bir 7 günlük erteleme olabilir bu durum yatırımcıları şaşırtmamalıdır. Şimdiye kadar, birkaç Ethereum istemcisi gerekli Mainnet güncellemelerini yayınladı. Bunlar arasında Besu v22.7.1, Geth v1.10.22, Nethermind v1.14.0, Erigon v2022.08.02-alpha, Lighthouse v3.0.0, Teku v22.8.1 ve Prysm 3.0.0 bulunuyor.

Ayrıca, Ethereum hash oranı, Birleştirmenin 15 Eylül’de gerçekleşmesi için gereken 872.2 TH/s ortalama hash oranı ile uyumludur.

Tarih konusunda bir erteleme beklenmese de bunun fiyata etkisi noktasında bazı endişeler var. Bitcoin’in 21.000 dolar altında kalıcı olduğu senaryoda Ethereum birleşmesinin fiyata istenen ivmeyi kazandırmama ihtimali var. Popüler analistler Eylül sonuna kadar 2.400 dolar zirvesinin test edilmesini beklese de genel piyasa koşulları burada belirleyici olacak.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Merge Fiyata Nasıl Etki Edecek?

Sonraki Haber

Coinbase CEO’su Tahminlerini Paylaştı! Boğa Ne Zaman Gelecek?

İlgili Haberler