Ethereum Merge Bu Altconi Tehdit Ediyor! Projeden Resmi Açıklama!

Fatih Uçar

19 Eylül tarihinde yapılması beklenen Ethereum birleşmesi birçok kripto paranın hızla değer kazanmasını sağladı. Ancak bundan olumsuz etkileneceğini düşünenler de var. Projenin resmi hesabından yapılan duyuruda detaylar paylaşıldı. Peki hangi altcoin bu süreçten neden olumsuz etkilenecek?

MakerDAO (MKR)

DAI isimli stablecoin kripto para yatırımcılarının tamamı tarafından biliniyor. MakerDAO bu projenin arkasındaki yapı ve 5 Temmuz’da 22 tweet uzunluğundaki bir ileti dizisinde yaklaşan Ethereum birleşmesinin etkilerinden bahsetti. Elbette iş kanıtı (PoW) yerine (PoS) kullanılması ölçeklenebilirlik sorunlarına bir çözüm getirecek. Ancak MakerDAO, çatallı tokenlerin bu süreçten olumsuz etkilenebileceğini açıkladı. Protokol, Birleşmenin sürekli sözleşme geri dönüşüne ve negatif finansmana yol açabileceğini açıkladı. Ek olarak MakerDAO, lansmanın kendisinin PoW’da bulunan zincirler arasında satış baskısını tetikleyebileceğini belirtti.

Vurgulanan bir diğer risk de varlıkların halihazırda stake edilen Ethereum (sETH) üzerinde değersiz hale gelme olasılığıydı. Maker, sistemi kullanarak borç verme protokollerini çalıştırdığı için bunu büyük bir endişe olarak görüyor. Ek olarak Merge (birleşme) nedeniyle artan likiditenin borç verme protokolleri için daha yüksek ETH mevduat oranları alma riski taşıdığına dikkat çekildi.

MakerDAO (MKR) ve Merge

Ayrıca, tüm Ethereum tabanlı protokoller, Ethereum zinciriyle PoS’a geçmeyeceğinden, ağ kesintisi potansiyeli de vardır. Aslında Maker, bunun hem kullanıcıları hem de işlemleri etkileyebileceğine dikkat çekiyor. Benzer şekilde, DAI-fork veya MKR-fork’a bir tekrar saldırısı da potansiyel riskler arasında sayıldı. Maker, E1P-155’in sadece PoW zincirinde çalıştığı için onun için yeterli koruma olmadığına da dikkat çektiler.

Peki StarkNet buna bir çözüm getiremez mi? Nitekim Maker daha önce StarkNet’te daha hızlı para çekme işlemlerini teşvik etmek için multi chain bir strateji belirlemişti. Ancak Maker, DAI hem Layer1 hem Layer2 sistemlerine dağıtıldığı için bunun da bir çözüm olmayacağını düşünüyor.

Son olarak Maker, ETH protokolleri genelinde rekabetçi oranların izlenmesinin mevduat oranı zorluğuna yardımcı olabileceğini de kaydetti. Ethereum Merge hızla yaklaşırken, yatırımcılar Maker’ın endişelerini meşru görebilir. İlerleyen günlerde diğer protokollerden de benzer açıklamaların gelmesi Ethereum Merge için yeni bir yol haritasını zorunlu hale getirir mi? Bunun göreceğiz ancak olası yeni bir erteleme ETH fiyatı üzerinde ciddi baskı oluşturacaktır.


Total
25
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk: DOGE, Bitcoin’den Daha İşlevsel

Sonraki Haber

Kripto Paralar Yükselecek Mi? Altcoin Beklentileri!

İlgili Haberler