Ethereum Rallisiyle Kripto Piyasası Yüzde 15 Büyüdü! Devamı Gelecek Mi?

Fatih Uçar

En büyük altcoin yeniden 1.500 doların üzerinde alıcı buluyor. ETH fiyatı 880 dolar dibinin ardında 2 katına çıktı. Bu yükselişin temelinde Merge tarihinin netleşmesi yatıyor. Nitekim düşüşün başladığı günlerde de Merge ertelenmiş ve kripto şirketlerinin iflasıyla korku satışları gelmişti. Peki bundan sonra yatırımcıları neler bekliyor?

Ethereum (ETH)

Ethereum fiyatı geçtiğimiz yılın aynı gününe göre %22 kayıpla 1.577 dolardan alıcı buluyor. En büyük ikinci kripto para birimi 880 dolara düştükten sonra fiyatı %100 artış yaşadı. Artan duyarlılık ve token fiyatları, yaklaşmakta olan Ethereum Birleşmesi kripto fiyatlarında geniş bir toparlanmayı tetikledi. Kripto para yatırımcılarını kaplayan aşırı iyimserlik son aylardaki korkunun zayıflamasına sebep oldu. Bu hafta Bitcoin 24.000 doları aşarken Ethereum fiyatı 1.630 dolar direncine kadar ulaştı.

Duygudaki tersine dönüşün kanıtı, Mayıs ve Haziran aylarında düşen fiyatlar nedeniyle aşırı korku bölgesinde rekor bir süre geçirdikten sonra korku bölgesine tırmanan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi‘nde bulunabilir.

Ethereum Yükselir Mi?

Ralliyi aşırı korkudan neyin tetiklediğine gelince, zaman çizelgesine daha yakından bakmak, 15 Temmuz’da gelen Ethereum Birleşmesi için beklenen tarihin duyurulmasına işaret ediyor. Yükselen ETH fiyatıyla birlikte, toplam kripto para piyasa değeri 1 haftada %15 artarak şu anki 1,051 trilyon dolar seviyesine geldi. Ethereum‘un hisse kanıtına (PoS) geçişi etrafındaki heyecanın, ralliyi körükleyen şey olduğuna dair daha fazla kanıt, önde gelen akıllı sözleşme protokolüyle ilişkili birden fazla projenin fiyat performansında gizlidir.

Ethereum ile ilgili gelişmelerden yararlanan diğer kayda değer kazanç, mevduat sahiplerinin stETH karşılığında Ethereum’larını paylaştırmalarına izin veren bir staking platformu olan Lido DAO‘dur.

Son düşüşü tahmin eden popüler analist Capo dahil kripto para piyasasının geneli kısa vadede yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyor. Ancak Capo, Bitcoin 22.000 doların altında kapanışlar yapmaya başladığında 15.800 dolara kadar daha derin bir düşüşün başlayacağını düşünüyor. Bu senaryoda Ethereum 880 dolar direncinin daha da altına sarkabilir.

Yatırımcıların orta vadede beliren resesyon, savaş, enflasyon ve diğer riskleri göz ardı etmemesi gerekir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Birleştirme Sonrasında Ethereum’un Yüzde 55’i Tamamlanmış Olacak”

Sonraki Haber

Ethereum Balinaları Durmuyor: Shiba Alımları Devam Ediyor

İlgili Haberler