Ethereum Layer-2 Ekosistemleri Starknet ve zkSync, Aktif Geliştirici Sayısını Artırıyor

Bitcoin Haber

Kripto para piyasasındaki düşüşler Web3 ekosistemlerine zarar verirken, Ethereum Layer-2 ekosistemlerinden Starknet ve zkSync, aylık aktif geliştirici sayılarını artıran nadir platformlar arasında yer alıyor. Electric Capital tarafından sağlanan verilere göre, son 12 ayda Starknet ağında %3, zkSync ağında ise %6’lık bir artış görüldü. Diğer taraftan, aynı dönemde Ethereum ağında %23, Polygon ağında %43 ve Solana ağında %57’lik bir düşüş yaşandı.

Blockchain ekosistemlerinde aylık toplam aktif geliştirici sayısı 26.701’den 19.279’a düşerek %27,7’lik bir düşüş yaşanmıştır. Ancak, Chainlink, Stellar, Aztec Protocol ve Ripple’da 1 Ekim itibariyle geliştirici sayısında artış görülmesine rağmen, aylık toplam aktif geliştirici sayıları zkSync ve Starknet’ten daha düşük kaldı.

Starknet ve zkSync özellikle zero-knowledge projeleri olmaları sebebiyle öne çıkıyor. Starknet’in odak noktası, Ethereum ekosisteminde saniye başına işlemlerin (TPS) 37 TPS’ye ve bazı durumlarda 90 TPS’e çıkarılmasını sağlayan “Quantum Leap” projesi.

Starknet ve zkSync ayrıca, Ethereum altyapısını ölçeklendirmek için zkEVM çözümleri üzerinde çalışıyor. zkSync ekosistemindeki geliştiriciler, birlikte çalışabilir protokoller ve egemen zincirlerden oluşan bir ekosistem oluşturmak için “hyper zincir” ağı da inşa ediyor.

Son olarak, Electric Capital yazılım mühendislerinden Enrique Herreros, bu ekosistemlerden ayrılan aktif aylık geliştiricilerin çoğunun yeni gelen geliştiricilerden az olduğunu belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu’nun Geleceği: SHIB 0,01 Dolar Olacak Mı?

Sonraki Haber

Bitcoin Arzında Rekor: Yatırımcılar Uzun Vadeye Kilitlendi

İlgili Haberler