Ethereum Kurucusu LUNA’nın Çözüm Önerilerini Yorumladı

İlayda Peker

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Terra projesinin önerilen herhangi bir geri ödeme planının bir parçası olarak küçük hodler’lara öncelik vermesi gerektiğini düşünüyor.

Terra ve Yeni Planlar

9 Mayıs’ta Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) büyük bir darbe aldı ve fiyatlar neredeyse sıfırlandı. LUNA çok büyük bir değer kaybı yaşarken UST de dolar sabitini tamamen kaybetti ve 1 dolar olması gereken UST şu anda yaklaşık olarak 0,1 dolardan işlem görüyor.

Tüm bu olaylardan sonra Terra ekosistemi son olay sebebiyle büyük kayıplar yaşayan topluluğu kurtarmak ve bir nebze olsun nefes aldırmak için yeni planlar yapıyor. Genel olarak yapılan açıklamalara ise öncelikle küçük çaplı UST sahiplerinin moral ve mali açıdan rahatlatılması gerekiyor.

Ethereum kurucusu Buterin de aslında tam olarak işlerin yukarıda önerildiği gibi yürümesi gerektiğini düşünüyor. Buterin’e göre önce küçük yatırımcıların çıkarları göz önünde bulundurulmalı.

Yatırımcıların kayıpları için üzgün olduğunu dile getiren Ethereum kurucusu, daha düşük bütçe ile UST almış olan kişilerin koordineli bir şekilde ve sorumluluk içerisinden rahatlatılması gerektiğini ifade ediyor.

Ethereum kurucu ortağı açıkça düzenleme çağrısında bulunmasa da, finansal mevduat sigortası gibi potansiyel teminatların bu durumlarda faydalı olabileceğini de vurguladı.

Terra Topluluğu Ne Yapacak?

Bu aşamada, projenin yeniden inşa edilip edilemeyeceği veya yatırımcı kayıplarını telafi etmek için geçici bir canlanmayı hedefleyip hedeflemeyeceği belirsiz. Buterin’in de yorumladığı teklifin hafta boyunca güncellendiğini ve şu anda tüm kullanıcılara cüzdan başına 50.000 dolara kadar ödeme yapmayı tarttığını belirtmekte fayda var.

İnternette dolaşan başka bir fikir, “TERRA 2” olarak adlandırılan Terra blok zinciri için bir hard fork yükseltmesi geliştirmek ve aynı zamanda UST‘yi sabitine geri getirmek için bir likidite havuzu başlatmak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

44 Ülke El Salvador’da Buluşuyor: Gündem Bitcoin Mi?

Sonraki Haber

Terra UST Çöküşü Planlı Mı Oldu?

İlgili Haberler