Ethereum Kullanıcılarına Uyarı: ETH Buna Karşı Savunmasız Olabilir

Ethereum Kullanıcılarına Uyarı: ETH Buna Karşı Savunmasız Olabilir

Kripto varlık yatırım firması Paradigm ile araştırma ortağı olan Dan Robinson’a göre Ethereum (ETH), frontrunner’lara karşı savunmasız olabilir.

Ethereum’un Savunmasızlığı

Robinson bir blog gönderisinde yaptığı açıklamalarda Ethereum’un güvenlik açığının mempool tasarımında ya da bir dizi onaylanmamış işlemde yattığını dile getirdi. Araştırmacı, arbitraj botlarının Ethereum mempool’unda bekleyen işlemleri izlediğini ve onlar tarafından yaratılan karlı fırsatları kullanmaya çalıştığını ifade etti.

Arbitraj botları, tipik olarak mempool’da bir DEX yatırımı ya da bir oracle güncellemesi gibi belirli işlem türlerini arıyor ve bunları önceden belirlenmiş bir algoritmaya göre önceden çalıştırmaya çalışıyor. Frontrunner’lar da işlemleri kopyalayıp kendi adresleriyle değiştirerek karlı bir şekilde gerçekleştirebilecekleri herhangi bir işlem arıyor. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre frontrunner’lar bahsi geçen işlemleri gerçekleştirebilir ve karlı işlemleri kopyalayabilirler.

Çözüm

Bu sorunun çözümü için bir akıllı sözleşme mühendisleri ekibi ve başka bir Ethereum güvenlik mühendisleri ekibi ile işbirliği içinde çalışan Robinson, parayı almak için bir yol geliştirdiğini açıkladı. Robinson’ın planı, işlemi karıştırmaktı. Böylece botlar Uniswap eşiyle bir bağlantı olduğunu algılayamazdı.

Ancak gösterilen çabalara rağmen plan başarılı olmadı ve paraya frontrunner’lar el koydu. Dolayısıyla Robinson bu konuda özellikle madencileri uyardı ve bu durumun ileride büyük sorun oluşturabileceğini dile getirdi.

Bunların yanı sıra ETH’da şu anda en büyük problemlerden biri de işlem ücretleri. Geliştiriciler bu duruma karşı bir geliştirme önerdiler ve bu önerinin şu anda Filecoin ağında test edildiği açıklandı. Ethereum’un ücret yapısını değiştirmek için bir teklif olan EIP 1559’un başarılı olması halinde ücretlerin düşmesi planlanıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.