Bu Gelişme Ethereum İçin Yeni Bir Sayfa Açabilir

Bu Gelişme Ethereum İçin Yeni Bir Sayfa Açabilir

Ortaya çıkan son haberlere göre Ethereum’un (ETH) kanayan yarasına çare olacak çözümün test aşamaları başladı. Yüksek işlem ücretlerinin düşürülmesini amaçlayan bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP), şu anda Filecoin ağında test ediliyor.

İşlem Ücretleri ve EIP 1559

Ethereum’un ücret yapısını değiştirmek için bir teklif olan EIP 1559 ilk olarak Nisan 2019’da ortaya çıktı ve o dönemden beri proje aşamasındaydı. Anck son aylarda işlem ücretlerin yaşanan artış dikkatleir yeniden EIP 1559’a çevirdi ve teklifin denemeleri dijital depolama platformu Filecoin’de başladı.

Ethereum kurucu ortağı da Twitter üzerinden bu önemli gelişme ile ilgili açıklamalar yaptı. Bunun yanı sıra Filecoin yazılım mühendisi Jeromy Johnson, EIP kodunun ağ üzerinde devam eden bir testte “işe yarıyor gibi göründüğünü” dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre yeni ücretlendirme sisteminde “taban ücretler” birkaç kez artış oldu. Ancak bunu haber veren mesajlarda gecikme olmadı.

Öte yandan Filecoin, testnet aşamasında olan merkezsiz bir depolama platformu olarak karşımıza çıkıyor. Ağustos ilerleme güncellemesine göre ana ağ lansmanı için Eylül hedefleniyor. Ethereum ile aynı teknolojiyi paylaşmak ise onu EIP 1559 için iyi bir test ortamı haline getiriyor.

Kesin Çözüm Sağlanır Mı?

EIP 1559, Ethereum işlem ücretlerini mevcut ağ tıkanıklığı seviyelerine göre dinamik olarak ayarlayan “temel ücret” mekanizmasına dayanıyor. Şu anda ise ETH işlem ücretleri bir “açık arttırma” usulünde düzenleniyor. Yani kullanıcılar işlemin gerçekleşmesi için ne kadar ödemeye hazır olduklarını kendileri belirliyor. Doğal olarak madenciler önce daha yüksek tekliflere öncelik veriyor. Bu da yoğun dönemlerde tıkanıklığa sebep oluyor.

Yeni öneriye göre ise Blockchain %50’den fazla kullanılırsa temel ücret otomatik olarak artacak ve %50’nin altında kullanımlarda ücretler düşecek. Buna ek olarak kullanıcılar isterlerse yine ek ücret ödeyerek işlemlerin önce gerçekleşmesini sağlayabilecek.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.