Ethereum Hard Fork’unun Üzerinden 1 Hafta Geçti: Ne Kadar ETH Yakıldı?

İlayda Peker

Ethereum’da işlem ücretlerinde ciddi bir değişikliğe yol açan ve uzun zamandır beklenen London hard fork’u geçtiğimiz Perşembe günü uygulamaya alındı. Peki, bir haftadır Ethereum ağında ne gibi değişiklikler oldu?

Ethereum’lar Yakılıyor

Nomics’ten alınan verilere göre hard fork’tan bu yana, 100 milyon doların üzerinde ETH yakıldı veya diğer bir deyişle dolaşımdan çekildi, bu da fiyatın 2.725 dolardan 3.230 dolara yükselmesine yardımcı oldu.

London yükseltmesi beş kod değişikliği içeriyordu, ancak en çok tartışılan EIP-1559 idi ve “Ethereum İyileştirme Önerisi”, ağ için işlem ücreti yapısını değiştirdi. Artık işlemleri işleyen ve onaylayan doğrudan madencilere giden ücretler yerine, temel ücret ağa gidiyor ve derhal yok ediliyor.

EIP-1559 aynı zamanda işlem fiyatlarını otomatikleştirerek ve anlaşılmaz bir açık artırma sürecinden tahminde bulunmayı ortadan kaldırarak kullanıcı deneyimini iyileştirmenin bir yolu olsa da, çoğunlukla arzı azaltarak talebi canlandıran bir etkiye sahipti.

Bitcoin 21 milyon BTC arz limiti ile yaratılmışken, Ethereum‘un böyle bir tavanı bulunmuyor. Ancak EIP-1559 ile ETH ağına da deflasyonist bir özellik gelmiş oldu.

Öte yandan Ultrasound.money web sitesine göre, yaklaşık 31.000 ETH zaten yok edildi. Mevcut oranlarda, bu 100 milyon doların biraz üzerinde bir değere sahip. Ayrıca bu varlıklar yakılmasaydı ne kadar ETH’nin olacağı da açıkça bilinmiyor.

Ethereum Fiyatı

Yakılan ETH’lar ile birlikte ETH fiyatında da yukarı yönlü hareketler görülüyor. Çünkü Ethereum arzı otomatik olarak azalıyor ve talep aynı kalsa dahi fiyat artışı yaşanıyor.

Elde edilen bilgilere göre son bir hafta içinde ETH fiyatında yaklaşık olarak %17 artış kaydedildi.

Buna ek olarak bu gelişmeler sebebiyle bazı analistler 2021 yılı bitmeden ETH’un 10.000 dolarlık yüksek seviyeleri göreceğini düşünüyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yatırımcıları Uzun Zamandır Beklemedeydi: Ralli Başlıyor Mu?

Sonraki Haber

İsviçreli Bitcci Şirketi Yetişkin Endüstrisini Tokenize Ediyor

İlgili Haberler