Ethereum Fiyatı ile Birlikte ETH İşlem Ücretleri de Rekor Kırıyor

İlayda Peker

Ethereum’un işlem ücretleri (gas fee) yine rekor seviyelere yükseliyor ve bu da pek çok merkezi olmayan finans (DeFi) protokolünü sıradan yatırımcılar için kullanılamaz hale getiriyor. Son 24 saatte yaklaşık olarak yüzde 20 arttıktan sonra, ortalama Ethereum işlem ücretleri şu anda 17,67 dolar ile rekor seviyede bulunuyor.

ETH İşlem Ücretleri

Karmaşık akıllı sözleşmelerin yürütülmesini gerektiren birçok DeFi projesi ile, karmaşık işlemler gerektiren protokollerin kullanımıyla ilişkili işlem ücretleri şu anda 1.000 doları aşıyor. Kaosun ortasında Twitter kullanıcısı “Olive Allen”, Rarible’da bir teklifi kabul etmek için yaklaşık 5.000 dolarlık tahmini işlem ücreti olduğunu ifade etti.

Bunların yanında bugün erken saatlerde Synthetix’te tek bir büyük işlemin 1.100 doların üzerinde olduğu tahmin ediliyordu. Ancak protokol, tahminleri etkileyebilecek bir yükseltmeden geçiyor. Yine de merkezi olmayan borsalar Uniswap ve SushiSwap’tekullanan basit borsaların bile işlem maliyetleri 40 ile 75 dolar arasında bulunuyor.

“Maliyetleri Göz Önünde Bulundurun”

Yüksek ücretlere yanıt veren ConsensusRough podcast’inin ortak sunucusu “Checkmate” DeFi kullanıcılarını, yatırım yapmadan önce akıllı sözleşmelerin gerçekleştirilmesiyle ilgili masrafları göz önünde bulundurmaları konusunda uyardı.

Hatta her ne kadar doğruluğu kesin olmasa da ETH fiyatını aşan ATH işlem ücretlerinin bile söz konusu olduğu ifade ediliyor.

Her Şeye Rağmen Fiyatlar Artıyor

Şu anda Bitcoin ağında oluşan yoğunluk da işlem ücretlerinin artmasına sebep oluyor. Ancak hem Ethereum hem Bitcoin fiyatlarının bu işlem ücretlerine rağmen arttığı görülüyor. Ethereum işlem ücretlerine rağmen rekor seviyelere imza atarken Bitcoin’in de eski rekor seviyelerine doğru harekete geçtiği görülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Stratejist: Bitcoin (BTC) 50.000 Dolara Doğru Gidiyor!

Sonraki Haber

Elon Musk’ın Dogecoin Hamlesi Hem Eleştirildi Hem Övüldü!

İlgili Haberler