ETH Yorum: Ethereum Şubat Ayına Nasıl Başladı?

İlayda Peker

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmekle kalmadı, aynı zamanda bir dizi başka önemli başarı da elde etti.

ETH’un Şubat Başlangıcı

Fiyat cephesinde ETH’da yatırımcılar tarihin en yüksek aylık kapanışını gördüler ve ay 1.313 dolar ile kapandı. Bu da 20 aylık hareketli ortalamanın 50 aylık hareketli ortalamanın üzerinde olduğunun teyidi şeklinde yorumlandı. Ayrıca Ocak ayında Ethereum’un fiyat hareketi yükseliş eğilimindeydi.

Bununla birlikte Ethereum tüm kripto para birimi piyasasının yaklaşık olarak %15’ini oluşturan bir piyasa değeri ile Şubat ayına girdi. Böylece Ethereum Şubat ayına 151 milyar dolarlık değer ile girmiş oldu. Bununla birlikte Ethereum ve lider kripto para birimi Bitcoin %75’lik bir hakimiyet ile Şubat ayına başladı.

DeFi ve Ethereum

Özellikle merkezsiz finans (DeFi) alanında yaşanan büyüme Ethereum üzerinde pozitif etki yaratmaya devam ediyor. Merkezi olmayan borsalardaki (DEX) işlem hacimleri Dune Analytics’in verilerine göre, son 30 günde %135 artarak 54 milyar doları aştı.

Bununla birlikte analistlerin Şubat ayının pozitif yönde geçeceğini düşünmesini sağlayan bir başka etken de ETH 2.0 mevduatlarında kilitli rakamın günden güne artıyor olması oldu. DeFi Pulse’a göre, DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitli 27 milyar doların üzerinde toplam değer varken, ETH 2.0 para yatırma adresine gönderilen ETH token’larının miktarı 2,9 milyona yaklaşıyor.

Ethereum Madenciliği

Bunlara ek olarak Ethereum madencileri de son zamanlarda oldukça büyük getiriler elde etti. Bunun önemli bir kısmı işlem ücretlerinden geldi. Ancak ETH madenciliği de git gide daha zor bir hal alıyor. Glassnode tarafından bugün erken saatlerde açıklandığı üzere, kripto para biriminin madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.745.167 TH’ye ulaştı.

Tüm bu verileri değerlendiren analistler ise Şubat ayının ETH için oldukça yoğun geçeceğini ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Girişimci: Yeni Neslin Tercihi Dijital Paralar!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) Gözü Yine Yükseklerde!

İlgili Haberler