Ethereum Fiyatı: 1 Günde Yüzde 10’dan Fazla Artan ETH Rekora Koşuyor!

Ethereum Fiyatı: 1 Günde Yüzde 10’dan Fazla Artan ETH Rekora Koşuyor!

Ethereum’u (ETH) çevreleyen boğa heyecanı Çarşamba günü yoğunlaştı ve piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi üç yıldır ilk kez 1.200 doların üzerine çıktı. ETH’daki yükseliş hareketinin büyük ölçüde Bitcoin’de yaşanan parabolik yükseliş, ETH vadeli işlem sözleşmelerinin beklentisi ve DeFi piyasasında yeniden başlaması beklenen artış eğiliminden kaynaklandığı düşünülüyor.

Ethereum Yükseliyor

Ethereum fiyatı kazandığı yükseliş ivmesi ile birlikte bugün 1.228 dolar ile üç yıldır görmediği bir seviyeye ulaşmış oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada yüzde 10’un üzerinde artış yaşamış olan ETH’un 1 hafta içinde de yüzde 60’ın üzerinde arttığını belirtmek gerekiyor. Ayrıca Ethereum’un piyasa değeri de bu yükselişler ile birlikte 138 milyar doların üzerine çıktı.

Analistlere göre mevcut hızda devam edilmesi durumunda piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum birkaç gün içinde tüm zamanlar rekoru olan 1.432 doları geride bırakabilir.

Bitcoin Tüm Piyasayı Canlandırıyor

Lider kripto para biriminin sergilemiş olduğu fiyat performansı tüm piyasanın canlanmasını sağlıyor. Bitcoin (BTC) bugün yeni bir yükseliş ivmesi ile 37.000 doların üzerine çıktı ve 37.788 dolar ile yeni bir rekora imza attı. 1 ay içinde yaklaşık olarak %90’lık artış yaşayan Bitcoin’in 40.000 dolara ulaşmadan yükselişini sonlandırmayacağı düşünülüyor.

Bunlara ek olarak bazı analistler BTC yükselişinin 30.000 dolarda, bazı analistler ise 20.000 dolar geçilir geçilmez duracağını düşünüyordu. BTC’de yaşanan bu büyük performansın ise herkes için sürpriz olduğunu ifade edebiliriz.

CME Group’un ETH Adımı ve DeFi

CME Group, Ethereum’da artan bir kurumsal ilgi olduğunu düşünüyor ve bu sebeple önümüzdeki ay yeni bir ETH vadeli işlem ürünü piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. 8 Şubat’tan itibaren yatırımcılar düzenlenmiş borsalar aracılığıyla Ethereum’a yatırım yapma imkanı bulacaklar. CME CF Ether Reference Rate olarak adlandırılan yeni vadeli işlemler ürününün yatırımcılara dijital varlığa daha verimli bir şekilde yatırım yapmasını sağlaması, daha geniş bir fiyat keşfi sunması ve muhtemelen kurumsal çevrelerde daha yüksek benimsenme göstermesi bekleniyor.

Bunlara ek olarak her ne kadar DeFi piyasasında yaz aylarında büyük bir ilerleme görülmüş olsa ve DeFi token’ları o dönemde ciddi fiyat hareketleri sergilemiş olsa da birçok isim henüz DeFi’de her şeyin bitmediğini düşünüyor.

DeFi’de yükseliş beklentilerinin devam etmesi ise Ethereum’da da yükseliş beklentilerinin sürmesini sağlıyor. Birçok DeFi projesi Ethereum üzerine inşa edildiğinden, altcoin sınıfının ETH fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi bulunuyor. CoinMetrics’e göre DeFi patlaması, Ethereum’un uzun vadede büyümesini hızlandırabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.