Ethereum (ETH) Yatırımcılarını Neler Bekliyor?

Fatih Uçar

En büyük altcoin The Merge ertelemesinin ardından önemli ölçüde kan kaybetti. Bitcoin 20.000 doların altında kalıcılık gösteriyor. Altcoinlerin neredeyse tamamı aylardır aralıksız düşüyor. Peki ETH yatırımcılarının kısa vadede dikkat etmesi gereken seviler neler? Yatırımcıları önümüzdeki dönemde neler bekliyor? Fiyatın mevcut görünümü ve son birkaç aylık hareketlerini ele alıyoruz.

Ethereum (ETH)

Ethereum kısa bir rahatlama rallisinin keyfini çıkardıktan sonra, Haziran’ı ayın son beş gününde %27’lik bir düşüş yaşadı. Haziran ayının düşüş eğilimi, ETH fiyatının 1.000 doların altına sarkmasına sebep oldu. Haziran, yakın tarihte ETH için en düşüşlü aylardan biriydi. Ayın başındaki aylık en yüksek seviyesi 1.972 dolardan 18 Haziran’da aylık en düşük seviyesi olan 881 dolara düştü.

ETH’nin haziran ayı sonu performansı, fiyatın daha yüksek bir düşüş yaşadığını, RSI’ın ise aşırı satım bölgesinin hemen üzerinde durduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, satışlara rağmen MFI’nin yükselişi, yatırımcıların ETH’yi daha düşük fiyatlarla satın aldığını doğruluyor.

Ethereum (ETH) Yorumları

ETH adreslerine bakıldığında, birikimin son 24 saatteki satışlardan daha ağır bastığını ve bunun 1.000 dolara yakın güçlü bir destekle sonuçlandığını doğruladı. Bununla birlikte, değişken piyasa koşullarını yansıtan aktif adreslerin azalması da dikkat çekiyor. Aktif adresler 29 Haziran’da 402.586’dan 30 Haziran’da 212.569’a keskin bir düşüş yaşadı.

ETH’nin alıcı adresleri 29 Haziran’da 209.268’den 30 Haziran’da 94.002’ye düştü. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, son 24 saatte alıcı adreslerin gönderen adreslerden biraz daha ağır basmış olmasıdır. En üstteki %1’lik adres metriğinin arzının gösterdiği gibi, balinalar bile düşüşü satın alıyor.

ETH’nin son satışı, long pozisyonların tasfiyesinden kaynaklanan yoğun satış baskısı ile karakterize edildi. Haziran ayının önceki üç günü, 27 Haziran’da 11 milyon doların biraz üzerinde olan tasfiye miktarından 30 Haziran’a kadar 48,37 milyon dolara bir artışla sonuçlandı.

Buna karşılık, ETH’nin haziran ortasındaki fiyat çöküşü sırasındaki tasfiye sayısı 136,5 milyon dolarla zirve yaptı. Bu, en son olumsuz yönde kaldıraçlı long pozisyonların tasfiyesinden daha az satış baskısı bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Vadeli işlem long tasfiye metriği, ETH’nin son satışlarının neden haziran ortasındaki satışlar kadar şiddetli olmadığını ortaya koyuyor. Ayrıca, sağlıklı birikim daha yüksek düşüşlere katkıda bulunmuştur.

Yatırımcıların 1.050 ve 1.000 dolar seviyelerini yakından izlemesi gerekiyor. Ayrıca Bitcoin’in kısa vadede 19.800 doların üzerinde kalıcılık elde etmesi potansiyel toparlanmanın en güçlü destekçilerinden olacak.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
27
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

VanEck Vazgeçmiyor: Yeni BTC ETF Başvurusunun Detayları

Sonraki Haber

Bitcoin’de Uzun Ayı Piyasası: Dip Seviye Görüldü Mü?

İlgili Haberler