Ethereum (ETH) Ve Ripple (XRP) Arasında Köprü Mü Kuruluyor?

Ethereum (ETH) Ve Ripple (XRP) Arasında Köprü Mü Kuruluyor?

Ripple tarafından finanse edilen Blockchain projesi Flare Networks, Ethereum ağı ile trustless (üçüncü taraflara güven duymaya gerek kalmayan) iki yönlü bir köprü entegre etme fikrini ortaya attı. Dolayısıyla eğer fikir onay alırsa bu durumda Ripple (XRP) ve Ethereum (ETH) birlikte çalışabilir hale gelecek.

Flare Networks ve Kazan/Kazan Teklifi

İki yıllık geliştirmenin ardından Flare, XRP Ledger’a akıllı sözleşme işlevselliği getirmek için Ripple’in Xpirng’inden bir yatırım aldı.

Öte yandan eski Ripple CTO’su Stefan Thomas ise başlangıçta XRP için akıllı sözleşmeler sunmayı amaçladıklarını, ancak planın çok sayıda engel sebebiyle durduğunu açıkladı.

Ethereum akıllı sözleşmelerini yazmak için kullanılan programlama dili olan Solidity, Turing’i tamamladı. Ancak Flare, Ethereum Sanal Makinesi’ni entegre ederek bu işlevselliği Turing olmayan token’lara da getirmeye çalışıyor.

Eğer köprü teklifi onay alırsa XRP Ledger, merkezi olmayan uygulamalar için bir ölçeklendirme platformu haline gelecek ve çok daha yüksek bir işlem hacmi sunacak. Bunun yanında XRP, kullanım durumlarının sayısını önemli ölçüde arttırmış olacak.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise daha önce Flare ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Benim açımdan Flare, XRP’nin, Ethereum’un ve Avalanche’in en iyi özelliklerini bir araya getiriyor. Bu da XRP’nin yardımcı programını geliştirmeye yardımcı oluyor ve geliştiricilerin borç verme ve DeFi gibi yeni kullanım durumları için akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanıyor.” ifadelerini kullandı.

Ripple’ın Adımları

Bu hamlenin yanı sıra Ripple son zamanlarda gösterdiği gelişim adımlarını hızlandırmış gibi görünüyor. Örneğin Ripple, hayırsever vakıf hizmetlerine yönelik Ripple’ın bir bölümü olan “Ripple Impact” için bir ticari marka almayı hedefliyor. Buna ek olarak ABD Patent ve Ticari Marka Bürosu’na (USPTO) göre Blockchain firması, hem geleneksel para birimleri hem de kripto para birimleri için para transfer işlemlerinde kullanılacak ve elektronik finansal hizmetler sunacak Ripplex içinde bir başvuruda bulundu.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.