Ethereum (ETH) Önemli Bir Kilometre Taşını Geride Bırakıyor!

Fatih Uçar

Doğu Avrupa’nın jeopolitik belirsizlikleri dünyayı sardığından beri kripto piyasası önemli fiyat düzeltmeleri gördü. Bununla birlikte, Ethereum 24 Şubat’ta 2300 dolara düştükten sonra yeniden 2700 dolar seviyesine yükseldi. Peki Ethereum yatırımcılarını yakın vadede neler bekliyor? Hangi kritik eşi aşıldı?

Ethereum (ETH) ve PoS Algoritması

26 Şubat itibariyle 299.998 doğrulayıcıya ulaşıldı. Ethereum mevcut PoW algoritmasından kurtularak çok daha az enerji harcayan proof of stake algoritmasına geçmeye çalışıyor. Madencilerin doğrulayıcı görevini ise belli miktarda ETH stake eden node validator’ler üstleniyor. Ayrıca, ağda 65.400 benzersiz mevduat sahibi bulunurken, stake edilen Ethereum miktarı da 9.596.399 ETH’yi aştı. Yani aktif dolaşımda bulunan Ethereum’un yaklaşık 10 milyon adet kadarı kilitli durumdadır.

Şanghay yükseltmesi ağda şekillenirken, Ethereum‘un ana ağının Beacon Chain ile bu yılın ikinci çeyreğinde birleşmesi bekleniyor. Ve Şanghay hard forku, ETH’yi birleştirmeye yönelik çok önemli bir yükseltme olacak.

Gelirler Artacak

Bu arada Coinbase, Stake getirilerinin Birleşmeden sonra %4,3-5,4 APR’den %9-12 APR’ye yükselebileceğini tahmin ediyor. Bunun nedeni, ağdaki artan doğrulayıcılara daha fazla ödülün gitmesidir. PoW ekosistemindeki madencilere ücretlerin nasıl tahsis edildiğine benzer şekilde, stake etme, PoS üzerinde işlem doğrulamasını içerecektir.

Bunu söyledikten sonra, Placeholder’ın Kurucu Ortağı Chris Burniske, ETH’yi BTC ile birlikte olgun bir pazar olarak görüyor. Kısa süre önce Twitter’da pazarın geri kalanını “gelişmekte olan” olarak adlandırırken, iki projeyi “geliştirilmiş” olarak nitelendirdi. Ne yazık ki, ETH’nin gaz ücretleri yüksek ve değişken olmaya devam ediyor. Ağı kullananlar, yalnızca son 24 saat içinde toplam gaz ücreti olarak 4,35 bin ETH ödedi.

Ethereum’un rakipleri de mevcut durumdan faydalanmaya devam ediyor. Birkaç ay önce DeFi TVL’nin %70’inden fazlasına hakim olan Ethereum, şu anda kilitli toplam değer açısından %54,78’e düştü. Yaklaşık %15’lik pay ise rakipleri arasında dağıldı.Total
25
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Enflasyon, Bitcoin ve Ukrayna: Kripto Yardımları Büyüyor!

Sonraki Haber

Rusya, Yaptırımlardan Kripto Para ile Kaçabilir Mi? Ukrayna Harekete Geçti!

İlgili Haberler