Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri Düşüşte! NFT Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Fatih Uçar

Ethereum’un ortalama işlem ücretleri sadece bir ay içinde neredeyse %73,3 düştü. Özellikle NFT yatırımcılarını yakından ilgilendiren bu gelişme cebinizden bir süredir daha az para çıktığı anlamına geliyor. Bir ay önce 53 dolar olan ortama işlem ücreti artık 14,17 dolar seviyelerine kadar gevşedi. Yani NFT almak için doğru zaman olabilir.

Ethereum (ETH) Gas Ücretleri

Ethereum (ETH) ekosisteminin kötü şöhretli işlem ücretleri, Eylül 2021’den bu yana en düşük 14,17 ABD doları ve 5,67 ABD doları olan en düşük ortalama ve medyan ücretleri kaydetmek için 10 Ocak’tan itibaren azalan bir aşamadan geçti. Blockchair’den elde edilen veriler, ocak ayında ETH’nin ortalama işlem ücretinin 53,03 dolar olduğunu ve Mayıs 2021’de zirvede 70,83 dolar olduğunu gösteriyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, sadece bir ay içinde ortalama ücretler neredeyse %73,3 düşüş gördü.

Ek olarak, sonuçta ortaya çıkan medyan işlem ücreti de Ocak ayındaki 29.88 dolardan %81.02’lik bir düşüşe tanık oldu. Son altı ayda, ETH’nin medyan işlem ücreti Eylül ayında 6.26 dolarla en düşük seviyede görüldü.

Ethereum Ağındaki Durgunluk

İlginçtir ki, Ethereum ağının işlem sayısı da en son 2019’un başlarında görülen sayılara indi. Blockchair verileri, 1 Şubat’ta Ethereum’un işlem sayısının 36.851.128’den 14.574.808’e düştüğünü gösteriyor. Bir ayda %61’e yakın düşüş yaşandı. Ethereum tarihinde ilk kez 30 gün içinde işlem sayısında bu kadar büyük bir düşüş görüldü. Kasım 2021’de Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ETH ağı üzerindeki genel işlem çağrı verisi maliyetini azaltmak için bir bloktaki toplam işlem çağrı verisi üzerinde yeni bir sınır önerdi.

2Miners üzerinde çalışan bir ETH madencisi: Solo havuzu, bir bloğu kendi başına doğruladı ve yaklaşık 540.000 dolar değerinde bir ödül aldı. Madenci, blok başına başarılı bir şekilde madencilik yaparak 168 ETH kazandı ve bu, yaklaşık 4 ETH’lik blok başına ortalama ödülü büyük ölçüde geride bıraktı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Madencileri Yeni Bir Rekor Kırdı!

Sonraki Haber

Bitcoin Dünyanın Rezerv Para Birimi Olabilir Mi?

İlgili Haberler