Ethereum (ETH) Merge Fiyata Nasıl Etki Edecek?

Fatih Uçar

Kripto para yatırımcılarının gündemi birkaç aydır Ethereum Merge, birçok altcoin bu gelişmeyle önemli ölçüde yükseldi. Ethereum ağı için en önemli gelişmelerden biri olan Merge, konsensüs mekanizmasını tamamen değiştiriyor. Yıllardır Ethereum geliştiricileri bu hedef üzerinde çalışıyor ve birçok erteleme gördük. Peki bu gelişmenin fiyata etkisi ne olacak?

Ethereum Merge (Birleşme)

Ethereum PoW ağının tamamen PoS konsensüs mekanizmasına geçişini temsil eden bu gelişme birçok açıdan platformu daha iyi hale getirecek. Öncelikle madenciler saf dışı bırakılacağı için Ethereum’un enerji sarfiyatı %99 oranında azalacak. Böylece Avrupa Birliğinin, Bitcoin ve diğer PoW blockchainleri için planladığı kısıtlamalardan da Ethereum sıyrılacak. Dünyadaki devletler bir süredir karbon emisyonunu azaltmak için çaba harcıyor. Örneğin Çin, karbon emisyonu hedefine ulaşabilmek için kripto para madenciliğini ülke genelinde yasakladı ve geçtiğimiz yıl bu gelişme piyasanın ciddi kan kaybetmesine neden oldu.

Bugün devletler tarafından tartışılan yüksek enerji sarfiyatı konusu ilerleyen yıllarda çok daha ciddi yaptırımları gündeme getirebilir. Ethereum tüm bu FUD’un dışına çıkıyor. Bununla birlikte Ethereum ağının ölçeklenebilirlik yolunda atacağı adımlar da PoS (proof-of-stake) geçişiyle daha da kolaylaşacak. İşlem ücretlerinin azalması, ağın daha hızlı hale gelmesi bir anda olmayacak ancak bunun temelleri Merge ile atılacak. Peki fiyata etkisi ne olacak?

Merge ve Fiyata Etkisi

Yıllarca süren spekülasyonlardan sonra, kullanıcılar nihayet Ethereum’un Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçişine tanık olma şansına sahip olacaklar. IntoTheBlock araştırmacısı Lucas Outumuro’ya göre ilk olarak madencilerden kaynaklı satış baskısı önemli ölçüde azalacak. Devam eden yakım mekanizmasıyla yeterince uzun vadede Ethereum deflasyonist bir yapıya kavuşabilecek. Doğal olarak fiyatı, mevcut talep devam ettikçe yükselecek. Peki 32 ETH stake eden validatörlere ödül verilmeyecek mi? Elbette verilecek ancak bu oran mevcut madenci ödülünden %87 daha düşük olacak.

Ayrıca, Stake ödülleri ve stake edilen ETH, Merge sonrasındaki Shanghai forkuna kadar kilitli kalmaya devam edecek. Yani Eylül ayında az veya çok, Merge sayesinde ETH fiyatı yükselecek. Elbette bu beklenti normal piyasa koşullarındadır, Çin-ABD savaşı başlar veya milyar dolarlık kripto şirketlerinin, borsalarının iflaslarını görürsek düşüş şaşırtıcı olmaz. Geçtiğimiz 3 aya bakarsak bu ihtimaller de imkansız değil.

Ethereum’daki haftalık ücretler Mayıs 2020’den bu yana en düşük noktasına ulaştı. Bu, Ethereum‘u yeni kullanıcılar için daha erişilebilir kılarken, aynı zamanda daha az ETH yakılacağı ve dolayısıyla daha az yukarı yönlü baskı olacağı anlamına geliyor.

Outumuro şunları söyledi;

“Son 30 günlük ücret verilerine dayanarak, ETH’nin enflasyon oranını yaklaşık %0,5 olarak buluyoruz. ETH’nin istikrarlı bir şekilde deflasyonist olması için ücretlerin 18 gwei’nin üzerine çıkması (ve öngörüldüğü gibi daha fazla ETH stake edilirse daha yüksek olması) gerekir.”


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu (SHIB) Cephesinde Son Gelişmeler!

Sonraki Haber

Ethereum Merge Ertelenecek Mi? Hatalar Bulundu!

İlgili Haberler