Ethereum (ETH) London Hard Fork’u İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İlayda Peker

Kripto para ekosisteminin uzun zamandır beklediği London güncellemesi, Ethereum için ne anlama geliyor? EIP 1559, Ethereum için neden önemli, yatırımcıların hangi noktalara dikkat etmesi gerekiyor?

Ethereum London Hard Fork’u

Blok zincirlerinde uygulanan hardfork, protokol mekanizmalarının zorunlu bir yükseltmesi olarak nitelendirilebilir. Tüm node’lar, hardfork’u desteklemek için yeni bir fikir birliği türüne yükseltilmelidir. Yükseltmeye katılamayan node’lar ağların dışında tutulur. Dolayısıyla “doğru node’lar” yükseltmeye girmeyen node’ları reddetmeye başladığında, yükseltmeye girmeyen node’ların blokları geçersiz olur.

Öte yandan Ethereum (ETH) ana ağında gerçekleşen hardfork’lar tipik olarak dünyadaki büyük şehirlerin adları ile isimlendiriliyor. Bu sebepler London hard fork’u, St. Petersburg, Berlin, Konstantinopolis, İstanbul ve Bizans’ın aktivasyonunu takip ediyor. Ek olarak Ethereum’un (ETH) zorlukla ilgili tıkanıklığını önlemek için tasarlanmış periyodik “Muir Glacier” yükseltmeleri de bulunuyor.

London hardfork, 5 Ağustos 2021’de 12.965.000. blokta uygulanacak olan Ethereum (ETH) ağının bir yükseltmesi olarak tanımlanabilir. Her hardfork gibi, Ethereum’un fikir birliği mekanizmasında güncellemeler olarak nitelendirilen birkaç Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) içerir.

London hard fork’u beş EIP’den oluşuyor. Bunların içinde ne önemlileri ise Ethereum’a yeni bir ücret hesaplama modeli getirecek olan EIP-1559 ve deneyimini akıllı sözleşmelere genişleten “kardeş önerisi” EIP-3198 olacak.

EIP 1559’un Önemi

Ethereum İyileştirme Önerisi 1559 (EIP-1559), Ethereum ağında yeni bir ücret modelinin uygulanmasını sağlayacak. Dolayısıyla EIP 1559, hem Ethereum madencilerini hem de ağ kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor.

İşlemlerini yetkilendirmek ve Ethereum (ETH) bloklarına dahil edildiğini görmek için Ethereum (ETH) kullanıcıları veya dApp’ler bir açık artırmaya katılıyordu: Birinin işlemlerini bloğa daha hızlı dahil etmek için kullanıcının veya dApp’in daha yüksek ücretler ödemesi gerekiyor. Ücretler, ihmal edilebilir düzeyden çok yüksek seviyelere kadar değişebiliyor.

EIP-1559 ile ise işlem ücretlerinin yapısı “temel ücret” ve “bahşiş” olarak ayrılmıştır. Temel ücret zorunludur, madencileri şu veya bu işlemi mümkün olan en kısa sürede yeni bloğa dahil etmeye teşvik etmek için de “bahşişler” aktarılabilir.

EIP-1559 ile ilgili en heyecan verici kısım “ücret yakma” kavramıdır. Periyodik olarak Ethereum kullanıcılarından ve dApp’lerden toplanan tüm temel ücretler imha edilir (yakılır), yani dolaşımdaki arzdan kalıcı olarak çıkarılır.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Efsanevi Hedge Fon Yöneticisi Neden Bitcoin (BTC) Yerine Altın Diyor?

Sonraki Haber

Bankacılık Devi JPMorgan “Bitcoin (BTC) Destekçisi” Dönüşümünü Tamamladı

İlgili Haberler