Ethereum (ETH) İşlem Ücretlerinin Yükselmesi İyi Bir Haber Olabilir

İlayda Peker

Ethereum ve DeFi savunucusu Ryan Sean Adams, mevcut Ethereum (ETH) fiyatına göre yüksek işlem ücretlerinin gerçekte bir yükseliş işareti olabileceğine dikkat çekti. Adams açıklamalarında bu hafta yayınlanan Grayscale araştırma makalesi “Valuing Ethereum”a atıfta bulundu ve ETH’un fiyat/satış oranı karşılaştırmasında değerinin altında kaldığını  ifade ediyor.

Fiyat/Satış Oranı

Fiyat-satış oranı (P/S), genellikle bir şirketin piyasa değeri alınması ve bu değerin satışlardan elde edilen gelire bölünmesi ile hesaplanır. Bu durumda, Ethereum’un 184 milyar dolarlık piyasa değerini, işlem ücretlerinden elde edilen toplam gelire bölmek benzer bir ölçü sağlıyor.  /S oranı ne kadar düşükse, yatırım o kadar caziptir.

Grayscale raporuna göre ise Ethereum’un 2021 başındaki P/S oranı 0.02 civarında bulunuyor ve bu da üç yıl içindeki en düşük değeri işaret ediyor. Ethereum bir şirket olmasa ve işlem ücretleri teknik olarak gelir getirmese de, Grayscale gibi kurumsal düzeydeki yatırım araçları, varlıkların değerlenmesine yardımcı olmak için genellikle geleneksel yöntemler kullanıyor. ETH’u da bu bazda değerlendiren raporda şu ifadeler kullanılıyor:

Daha düşük bir oran ağın, ETH’nin tarihsel piyasa değerine göre yüksek gelir ürettiğini ve dolayısıyla değerinin düşük kaldığını gösteriyor.

ETH İşlem Ücretlerinin Düşmesi

Aslında son zamanlarda Ethereum işlem ücretlerinin (gas fee) düşmesi için büyük bir çaba harcanıyor. Bu çabalar arasında ETH 2.0 güncellemesi, ikinci katman ölçeklendirmesi ve EIP-1559 sayılabilir.

Bununla birlikte yüksek işlem ücretleri, ağdaki yüksek talebin de göstergesidir ve bu madenciler ve uzun vadeli yatırımcılar için aslında iyi bir haber olarak değerlendirilir.

ETH İşlem Ücretleri

Ethereum işlem ücretleri elde edilen verilere göre tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 23 dolara kadar ulaştı. Bu da ağın özellikle günlük kullanımlarda ve küçük işlemlerde kullanılmasını zorlaştırıyor. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi yüksek işlem ücretleri özellikle orta ve uzun vadede çok da kötü bir haber değil.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Göstergeler Bitcoin’de (BTC) Yükselişi İşaret Ediyor, Hedef: 50.000 Dolar

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Volatilitesi Konusunda Karışık Görüşler Var

İlgili Haberler