Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri Sorun Olmaya Devam Ediyor

İlayda Peker

2020’nin başından bu yana, merkezi olmayan finans sektörü, en son yenilikleri ve kripto para sahiplerine sunduğu kazançlı yüksek getiri fırsatları nedeniyle büyük ilgi gördü. Bunlara rağmen, bu hafta rekor düzeye ulaşan yüksek işlem ücretleri, sektörün hala büyümekte olduğunu gösteriyor ve uygun bir katman 2 çözümünün bulunmaması, küçük yatırımcıları DeFi’den uzaklaştırıyor gibi görünüyor.

Ethereum İşlem Ücretleri

Etherscan’dan elde edilen veriler, işlem ücretlerinin (gas fee) 2020’deki kadar yükseklere ulaşmadığını ancak geçen yılın Aralık ayından bu yana gözle görülür derecede yükseliş yaşadığını gösteriyor. Ayrıca işlem ücretlerindeki bu artış, Ethereum (ETH) fiyatındaki artışla da aynı zamana denk geliyor.

Buna ek olarak farklı saat dilimlerinin analizi, Asya işlem seansı sırasında gerçekleşen işlemlerin maliyetinin ABD işlem seansı sırasındaki maliyetlerle karşılaştırılabilir olduğunu gösteriyor. Bu, ücretlerin bir ağ kullanımı faktörü olduğunu ve kripto para birimi piyasasının 24 saatlik doğasını vurguladığını ifade ediyor.

İşlem Ücretleri Bu Gruba Yaradı

Bununla birlikte ağ ücretlerindeki keskin artıştan yararlanan bir grup bulunuyor. DeFi’nin büyümesinin getirdiği yüksek işlem ücretleri balina token sahiplerinin işine yaradı.

2020 boyunca en az 20 ETH bulunduran cüzdanlara daha yakından bakıldığında, daha küçük cüzdanlardan gelenlerden daha fazla Ethereum işlemi görülüyor ve bu da ücretlerdeki artışla bağlantılı.

İşlem ücretleri, işlemin boyutuna göre değil, akıllı sözleşmelerle etkileşim maliyetine göre hesaplandığından, daha büyük bir cüzdan bakiyesi işlem maliyetlerinin artmasından daha az etkileniyor.

Varsayımsal olarak, 200 dolarlık bir işlem de 20.000 dolarlık bir işlem de yaklaşık olarak 50 dolara gerçekleşeceği için ilk işlemin %25’ine denk gelen işlem ücreti ikinci işlemde %0,25’e denk geliyor. Dolayısıyla küçük yatırımcıları bu noktada geri planda kalmış oluyor.

DeFi’nin büyümesi ve işlem ücretlerinin artıyor olması, herhangi bir çözüm uygulanmaya başlamazsa daha büyük sorunlara yol açabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Fiyatı Düşüşe Geçti: ETH İçin Kritik Destek Belli Oldu

Sonraki Haber

Milyarder İsimler Bitcoin’den Vazgeçmiyor: BTC Artık Twitter Biyografilerinde

İlgili Haberler