Ethereum (ETH) İçin Tehlike Çanları! Büyük Tehlike Ne?

Fatih Uçar

En büyük kripto para birimi 36.000 doların üzerinde tutunamıyor ve fiyat 35.200 dolara kadar gevşedi. FED sonrası piyasalar bir nebze toparlanmış olsa da bu uzun sürmedi, hisse senedi piyasalarında yaşanan düşüş kripto paraları aşağıya çekti. Peki önümüzdeki dönemde Ethereum için neler bekleniyor?

Ethereum (ETH) Büyümesi

Polygon, yakın zamanda layer2 ölçekleme çözümlerini incelemek ve karşılaştırma için bir çerçeve oluşturmak adına rapor hazırladı. Layer1 ekosistem zorluklarını incelemek için Ethereum örneğini kullanır ve ETH layer2 çözümlerine ışık tutar. Ethereum piyasa değeri, 2021’de 125 milyar dolardan yaklaşık 500 milyar dolara ciddi bir artış yaşadı. Dünyadaki DeFi projelerinin ve NFT’lerin patlaması ile Ethereum ağı için büyük bir yıldı.

İstatistikler ayrıca ünlü blockchaindeki aktivitede büyük bir artış olduğunu gösteriyor. 2021 yılına kadar ortalama günlük işlemler, yıldan yıla %35 artış göstererek 1,5 milyon civarındaydı. Günlük aktif adresler, ağda her yıl %40 artış gösterdi.

TVL, yıldan yıla değerinde büyük bir sıçrama gösterdi. Ödenen toplam değer, %500’lük bir artışı temsil eden 7,7 trilyon dolardı. Stablecoin, 4,2 trilyon dolar ile %54’lük payla bu alandaki en büyük paya sahip oldu. Rapordaki önemli bulgulardan biri, Ethereum değerini Visa ve Mastercard gibi apeks kredi kartı şirketleriyle karşılaştırıyor. Visa’daki toplam satın alma hacmi 8,9 trilyon dolar (2020’de) olurken, Mastercard 4,7 trilyon dolar (2020’de) kaydetti. Bununla birlikte, Ethereum, geriye dönük olarak 1,3 trilyon doları (2021’de) oluşturan fintech devi PayPal’dan çok uzaktı.

Ethereum‘un TVL’si, 2021’de 150 milyar doları aşan ve yıldan yıla ~%750 artan miktarla harika bir yıl bildirdi. Merkezi olmayan borsalar, 2021’de Ethereum’da on kat arttı. 750 milyar dolar ile Coinbase gibi geleneksel borsalarla 1,7 trilyon dolar ile rekabet edemediler. 2021, özellikle Ethereum’un kalbinde yer aldığı NFT pazarı için harika bir yıldı. NFT pazaryerlerinin yükselişi, Ethereum üzerindeki aktiviteyi büyük ölçüde artırdı. OpenSea tek başına 13 milyar dolar değerinde NFT işlem hacmi işledi.

Peki Ama Sorun Ne?

Bu astronomik sayılar, Ethereum ağında yaygın bir aktivite hacmine yol açarken, aynı zamanda ters rüzgarların da sebepleri. Önemli ölçüde artan hacim, ağda ölçekleme zorluklarına yol açmıştır. Bu zorluklar, işlem ücretlerindeki artışla birlikte görülebilir.

Ethereum‘daki işlem başına ortalama ücret 2020’de 1,5 dolardan 2021’de 21,1 dolara yükseldi. Raporda ayrıca, şunları söyleniyor;

“Bazı kullanıcılar yüksek işlem ücretlerine rağmen ağı kullanmaya devam ediyor. Ancak, diğer kullanıcılar daha düşük işlem ücretlerine sahip, farklı ve çoğu zaman daha düşük güvenlik profillerine sahip alternatif layer1 platformlara kaydı”.

Bu, Ethereum ağı için özellikle endişe verici bir eğilim ve layer2 çözümlerini daha mantıklı hale getiriyor. Yaklaşan Merge etkinliği bu sorunları ele almak istiyor ve Ethereum topluluğu kesinlikle bunu bekliyor. Öte yandan popüler kripto para analisti Capo, binlerce takipçisine Ethereum’un 1.100 dolar ile 1.300 dolar arasında yeni bir dip yapabileceği uyarısında bulundu.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Spotify’dan Metaverse Adımı: Müzik Adası Geliyor!

Sonraki Haber

NFT Piyasası Büyüyor: İşte 2027’deki Hedef Rakam!

İlgili Haberler