Ethereum (ETH) Gas Fee’de Önemli Gerileme

İlayda Peker

Ethereum (ETH) blok zincirindeki işlemler ücretleri anlamına gelen gas gee, Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelere düştü. Ancak yine de yorumlara bakılırsa gas fee hala oldukça yüksek.

Ethereum Gas Fee

Coinmetrics kaynaklı ve CryptoRank Platformu tarafından paylaşılan verilere göre, 9 Mart itibariyle bir Ethereum işleminin yedi günlük hareketli ortalama maliyeti 11,14 dolar. Böylece gas fee 2021’in sonunda 55 dolara kadar dramatik bir şekilde yükselmeden önce geçen yılın ortasında kaydedilen seviyelere geriledi.

Etherscan verileri, uzun süreli onay işlem ücretlerinin 30 Gwei’ye (1,53 dolara) ve kısa zamanda gerçekleşmesi talep edilen işlemlerin gas fee’sinin 32 Gwei’ye (1,64 dolara) mal olacağını ifade ediyor.

Ycharts verileri ayrıca, ETH’nin ortalama işlem ücretlerinin yılın başından bu yana hızla düştüğünü ve 10 Ocak’taki 218 Gwei’den dünkü 40.82 Gwei’ye kadar gerilediğini gösteriyor. 2021’de non-fungible token (NFT) ve merkezi olmayan finans (DeFi) sektörlerinin hızla büyümesinin ortasında Ethereum ağı yüksek işlem ücretleri sebebiyle büyük eleştiriler almıştı. Ancak NFT ve DeFi ekosisteminde ilginin bir miktar azalması işlem ücretlerinin de düşmesini sağlamış gibi görünüyor.

İşlem Hacimleri Düşüyor

Son 30 gün açısından DappRadar verileri, Ethereum‘daki en iyi 10 pazar yerinden dokuzunun işlem hacminin düştüğünü, ilk sıradaki LookRare ve ikinci sıradaki OpenSea’nin her ikisinin de %78,27 ve %34,75 oranında düşüş kaydettiğini gösteriyor.

Ayrıca Ethereum tabanlı DeFi de, geçen ay kilitlenen toplam değer (TVL) ve yerel varlık token fiyatı açısından şu an için zor durumda gibi görünüyor.

Bunlara ek olarak kripto para piyasası da genel olarak volatil fiyat hareketleri yaşıyor ve küresel anlamda devam eden negatif durumlar kripto para ekosistemini de etkilemeye devam ediyor.Total
25
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Biden’ın Kripto Para İcra Emri Hakkında Detaylar!

Sonraki Haber

Çinli Teknoloji Devinden NFT Airdrop’u!

İlgili Haberler