Ethereum (ETH) Fiyatı Düşüşe Geçti: ETH İçin Kritik Destek Belli Oldu

Metin Alaca

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) sert bir düşüş trendine girdi. 1.750 dolar seviyesine kadar çıkan ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise %8,4’lük düşüş ile 1.526 dolara kadar geriledi. Aslında bunun piyasa geneli bir düşüş olduğu görülmekte.

Bitcoin de Dahil Her Şey Düşüyor!

Bitcoin son 24 saat içerisinde %7,6 düşüş yaşarken Cardano da yükselişinden %10’luk bir kayıp yaşadı. Öte yandan XRP %8,5, Polkadot %4,43, Binance Coin %8,4, Litecoin %8,7 ve Chainlink %5,5 değer kaybetti. Bütün bunlar da piyasanın genel bir düzeltme yaşadığına işaret etmekte. Ünlülerin favori kripto para birimi DOGE ise son 24 saat içerisinde %26 yükseliş yaşadı ve 1 saat içerisinde de yükselişini devam ettirmekte.

ETH/USD teknik analizine bakıldığında bu genel düşüşün ETH’ye özel bir düşüş olmaması için çok kritik bir desteğin altına inilmemesi gerektiği görülüyor. ETH fiyatının 1.480 dolardaki desteği bir hayli önemli ve bunun altına inilmesi yeniden 1.000 doları beraberinde getirebilir.

ETH/USD Teknik Analizi

ETH/USD teknik analizine bakıldığında özellikle 1.250 dolar seviyesinde yüklü satış emirlerinin bulunduğu görülüyor. 1.250 doların altına inilmesi böylelikle yeniden psikolojik destek 1.000 dolara sert bir düşüş yaşatabilir. Fibonacci seviyelerine bakıldığında ise 930 dolar ile 750 dolar kritik destek noktaları olacaktır.

Eğer son aylarda yaşanan boğa piyasası bittiyse ve bu durum ayı piyasasının ayak izleriyse durum sanıldığından da kötü olabilir. ETH fiyatının böyle bir durumda 1.250 dolar, 1.000 dolar, 930 dolar ve 750 dolar desteklerinin altına inerek ilerlemesi bekleniyor. 750 doların altına inilmesi ise aylardır devam eden yükseliş trendinin bitişi anlamına gelecektir.

Ethereum İçin Korkutan Tarih

Ethereum için 8 Şubat tarihine çok az bir süre kalmış olması ise düşüşü körükleyebilir. Bitcoin 18 Aralık 2017 tarihinde CME vadelilerinin piyasaya sürülmesi ile 20.000 dolardan 3.150 dolara kadar gerilemişti. Ethereum için benzer bir durumun yaşanacağı korkusu, satış baskısını arttırmış olabilir. Tabii ki bunun kesinlikle ETH fiyatını aşağıya çekip çekmeyeceği bilinmiyor.

Yatırımcılar ise günlerdir CME’deki Ethereum vadelilerini konuşarak sahte bir düşüş etkisi yaratmış olabilir. Kurumsal yatırımcılar ise Grayscale aracılığıyla daha fazla ETH alarak aslında piyasaya bir yandan güven aşılamakta.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Fiyat Analizi: XRP Bir Süre Daha Yatay Devam Edebilir

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri Sorun Olmaya Devam Ediyor

İlgili Haberler