Ethereum (ETH) En İyi Dördüncü Proof-Of-Stake Ağı Oldu!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son veriler göre Ethereum 2.0 halihazırda, ETH 2.0 depozito sözleşmesinin başlamasından sonraki yaklaşık altı hafta içinde stake edilmiş toplam değer ile dördüncü en büyük proof-of-stake ağı olarak kendine iyi bir edindi.

Ethereum 2.0 Büyüyor

Para çekme işlevinin henüz etkinleştirilmemiş olmasına ve tam lansman tarihi için kesin bir tahminde bulunulmamasına rağmen, yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Ethereum (ETH) halihazırda stake etme için kilitlenmiş durumda. Kripto veri toplayıcı Staking Rewards’a göre, 1.5 milyondan fazla ETH veya Ethereum’un arzının yaklaşık olarak yüzde 1.35’i stake etmek için yatırıldı.

Ethereum stake etme ödülleri şu anda yaklaşık yüzde 13.20 olarak tahmin ediliyor, yani bu da tek bir 32 ETH hissesinin bir yıl içinde yaklaşık 645 dolarlık cari fiyatla 2.725 dolar kazanacağı anlamına geliyor.

Bilindiği gibi Ethereum 2.0’ın Beacon Chain’inin başlatılması için 524.000 ETH’nin stake edilmesi gerekiyordu ve bunun gerçekleşmesi için en yakın tarih olarak 1 Aralık verilmişti. Açıklamaların yapılmasının ardından Ethereum 2.0 için ETH’lar kilitlenmeye başladı ve 1 Aralık’tan önce belirlenen rakama ulaşıldı. Dolayısıyla 1 Aralık’ta Beacon Chain başladı.

Polkadot Birinci Sırada

Staking Rewards’ın açıklamalarına göre Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood’un geliştirdiği proje olan Polkadot (DOT), şu anda kilitli toplam değer açısından en büyük stake ağı olarak karşımıza çıkıyor. Mayıs ayında Polkadot’un ana ağ lansmanından bu yana ağ, arzının %67,51’ini stake etmek için ayrılmış durumda. Bu yaklaşık olarak 3,4 milyar dolar bir değere sahip. Ethereum‘un kurucu ortağı Charles Hoskinson’ın rakip ağı olan Cardano’da (ADA) ise Temmuz ayından bu yana arzın % 65,53’ü yani yaklaşık olarak 3,37 milyar dolarlık varlık stake edilmiş durumda.

Bunlara ek olarak Tezos (XTZ), 2018’de staking’e başladı ve yüzde 79.43 ile kapitalizasyona göre ilk 50 kripto varlığı arasında yer alan stake ağları arasında en yüksek ağ katılım oranına sahip. Ortaya çıkan bilgilere göre Tezos’un halihazırda 1,38 milyar dolarlık bir hissesi var. Geçen yıl ana ağ lansmanından bu yana Cosmos ise arzının yüzde 71.77’si 915.593.114 dolarlık stake için kilitlendi.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0’ın geliştiricileri, kullanıcıların hisseli Ethereum’arı ne zaman çekebilecekleri konusunda henüz kesin bir tarih vermemiş olsa da, stake hizmeti sağlayıcısı Rocket Pool kısa süre önce işlevin 2021’in ilk çeyreğinde devreye girebileceği yönünde açıklama yaptı.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Önemli İsmin Bitcoin (BTC) Eleştirisi Piyasayı İkiye Böldü!

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin /USD Teknik Analizi 18/12/2020

İlgili Haberler