Ethereum (ETH) Düşüşünü Tamamladı Mı?

Fatih Uçar

Ethereum’un yerel tokeni ETH son iki hafta içinde ABD doları karşısında yaklaşık %17 düştü. Ancak Bitcoin (BTC) karşısındaki performansı, ETH/BTC çiftinin aynı dönemde %4,5 düşmesiyle daha az oldu. Peki Ethereum neden Bitcoin’e karşı daha iyi bir performans gösteriyor? Fiyatı destekleyen önemli gelişmeler neler?

ETH/BTC Paritesi

Paritenin aşağı yönlü hareketi, Federal Rezerv‘in faizleri 50 baz puan artırma ve bilançosunu ayda 95 milyar dolar düşürme potansiyeli sebebiyle geldi. 12 Nisan’da açıklanan son rakamlar, tüketici fiyatlarının mart ayında 1981’den bu yana en yüksek seviye olan %8,5 oranında arttığını gösteriyor. ABD yaklaşık 40 yıl sonra yeniden %8,5 enflasyonla yüzleşiyor.

Son iki haftadaki ETH/BTC düşüşüne rağmen bazı teknikler yükseliş beklentisini destekliyor. Klasik bir devam modeline dayanan bu beklenti Ethereum’un BTC paritesinde boğa koşusuna devam etmeye hazır olduğunu gösteriyor.

Ethereum Rallisi Başlayabilir

ETH/BTC, yükselen trend çizgisi desteği ile birlikte yükselen bir üçgen aralığı oluşturan yatay bir direnç seviyesinden düzeltme yaptı. Kural olarak, yükselen üçgenler fiyatı önceki eğilimleri doğrultusunda gönderir. Bu nedenle, ETH/BTC bir tane oluşturmadan önce toparlandığı için, aşağıdaki grafikte gösterilen kuruluma göre, boğa koşusunun Şubat 2018’deki en yüksek 0.1 BTC’ye doğru devam etmesi için iyi bir şans var.

Bununla birlikte, ETH/BTC’nin üst trend çizgisinden geri çekilmesinin ardından üçgenin alt trend çizgisine doğru bir düzeltme izlemesiyle, geçici piyasa düzeni aşağı yönlü görünüyor. Samurai Trading Academy i tarafından yapılan bir araştırma, yükselen üçgen kırılmalarının tüm zamanların yaklaşık %73’ünde yukarı yönlü hedeflerine ulaştığını gösteriyor. Ayrı bir raporda, deneyimli yatırımcı Tom Bulkowski ayrıca yükselen üçgenler için %70’lik bir başarı oranını vurgulayarak Ethereum’un 022’de 0.10 BTC’ye ulaşma olasılığının güçlü olduğunun altını çiziyor.

Olumsuz senaryoda ise parite, 0,06 BTC‘ye yakın 50 haftalık üstel hareketli ortalaması (yukarıdaki grafikte kırmızı dalga) ile çakışan üçgenin alt trend çizgisinin altına kırılacak ve 0,05 BTC’ye daha fazla düşüş için kapıyı açacak. Mayıs-Haziran 2021 arasında bu bölge destek olarak güçlü kaldı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bir Dev Firma Daha Metaverse’e Adım Atıyor

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Önemli Destek ve Dirençler

İlgili Haberler