Ethereum (ETH) Balinaları Harekete Geçti: Bu, ETH İçin Ne Anlama Geliyor?

Metin Alaca

Ethereum (ETH) fiyatı son 24 saat içerisinde %5 yükseliş yakaladı. Son haftalarda yaşanan Bitcoin (BTC) düşüşü ile ciddi bir darbe alan toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi ETH, 1.300 dolar seviyesinden 1.666 dolara kadar yükseldi. Analistler ise aslında bu yükselişin balinalar için fırtına öncesi sessizlik olduğunu vurgulamakta.

Santiment Verileri Açık: Balinalar ETH Topluyor

Veri analiz şirketi Santiment tarafından aktarılan bilgilere göre, ETH aslında olması gereken seviyenin çok gerisinde ve balinalar da bunun farkında. ETH fiyatı 2 haftadır yaşanan düşüş sonrasında ilk defa 1.680 dolara kadar yükselse de Santiment verileri balinaların şimdiden ciddi alımlar yaptığını gösteriyor.

Santiment’in yayınladığı grafikte, 10.000’den fazla ETH bulunduran cüzdanların şu an toplam arzın %68’ini oluşturduğu görülüyor. Bu, 2017 yılından bu yana Ethereum balinalarının sahip olduğu en büyük miktar olarak da kayıtlara geçti. Bu trendin tersine dönmesi ve balinaların ellerindeki ETH miktarının rekor kırması, aslında yaşanabilecek gelişmeler için de rehber niteliği taşıyor.

ETH Hash Rate’i Yükseliyor

Ethereum ağının hash rate’i yükselirken işlem ücreti sorununun da teoride çözüldüğü vurgulanmakta. EIP-1559 güncellemesinin hayata geçirileceği Temmuz 2021, Ethereum için aynı ETH 2.0 haberi etkisi yaratabilir. 2020 yılında verilen ETH 2.0 müjdesi, fiyatın 1.000 dolar üzerine kadar çıkmasını sağlamış ve yılın rekoru kırılmıştı.

Oldukça sessiz olan Ethereum balinalarının da yeniden harekete geçmesi aslında durumun netliğini arttırıyor. Ethereum fiyatının volatilitesi balinaların hareketi ile artsa da şu an için bunun sadece yükseliş odaklı bir değişim olduğu söylenebilir. Temmuz ayı yaklaştıkça ve EIP-1559 ile ilgili haberler konuşulmaya başlandıkça, bu yükseliş ivmesi daha da güç kazanabilir.

5,5 Milyar Dolarlık ETH Güvende

Ethereum 2.0 kontratında da 5,5 milyar dolarlık ETH’nin kilit altına alınması, ağın orta vadede yine yatırımcılar lehine gelişmesini sağlayacaktır. ETH 2.0 kontratına ETH stake eden kullanıcıların Ethereum 2.0 gelmeden bunu çekemeyecekleri veya ciddi ceza ödeyecekleri biliniyor. Bu da 5,5 milyar dolarlık ETH’nin en azından orta vadede satış baskısı oluşturmak için kullanılamayacağını gösteriyor.

Ethereum fiyatı için teknik grafikte kritik seviyenin ise 1.800 dolar ile 2.200 dolar olduğu görülüyor. Bunların kırılması, hedefin 3.000 dolar olmasını sağlayabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Piyasa Değeri İle Dev Kurumları Geride Bıraktı

Sonraki Haber

Bu Gösterge Bitcoin (BTC) İçin Hem İyi hem Kötü!

İlgili Haberler