Ethereum (ETH) Ağındaki Çılgınlık Bitmiyor: Tek Bir Kırmızı Piksel, 900.000 Dolara Satılıyor

Metin Alaca

Ethereum (ETH) ağındaki Non-Fungible-Token (NFT) çılgınlığı tam anlamıyla hız kesmeden devam ediyor. Regülatörlerin uyardığı ve yatırımcıların tam olarak bu kadar yüksek paraların nasıl harcandığını anlayamadığı NFT sektöründe yeni bir rekor daha kırıldı.

Kırmızı Piksel, 500 ETH’ye Satılıyor

NFT satış platformu olarak bilinen OpenSea üzerinde 900.000 dolara satışa çıkartılan eser, tam anlamıyla herkesin nutkunun tutulmasına yol açtı. Unhomed isimli sanatçı tarafından satışa çıkartılan eser, tek bir pikselden oluşuyor ve kırmızı renge sahip. Sanatçının aynı zamanda yeşil ve mavi renklerde piksel satışları da yaptığı ve bunlar için de 500’er ETH istediği görülmekte.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ilgili eserlerin hiçbirine teklif verilmese de NFT sektöründe neredeyse her şey mümkün ve bunların satılması da mümkün olabilir. NFT sektöründe bunun gibi eserlerin milyonlarca dolara satılmış olmasına rağmen ilgili tweete yanıt veren kullanıcılar bunun gerçek dünyada da yaşandığını vurguladı.

Gerçek Dünyada da Bunun Gibi Satışlar Mevcut

Christie’s tarafından yapılan 2010 tarihli açık arttırmada, Le Buffle isimli esere 12,4 milyon dolar ödendi. Eserin yukarıdaki NFT’den tek farkı ise bunun Yves Klein tarafından oluşturulup fiziksel bir tablo olarak verilmiş olması şeklinde açıklanıyor. Bu durum da NFT alanında yaşanan ve bazılarına çılgınca gelen satışların gerçek dünyada da var olabileceğini göstermekte.

Kripto para sektöründeki NFT çılgınlığının ise özellikle Beeple’ın milyonlarca dolarlık eser satışları ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’in tweet satışı ile başladığı söylenebilir. Jack Dorsey kendi tweetini 2,9 milyon dolara satmayı başardı. Buna ek olarak Beeple ise bir eserini 69,3 milyon dolara satarak tam anlamıyla rekor kırdı.

Türkiye’de ve Dünya Çapında NFT’lere Yönelik İlgi Artıyor

Pitchbook tarafından aktarılan bilgilere göre 2021 yılında. yatırımcılar NFT’lere 90 milyon dolardan fazla fon ayırdı ve bu sektör büyümeye devam ediyor. ABD’nin menkul kıymet regülatörü SEC’nin asil üyelerinden Hester Peirce ise bazı NFT satışlarının yasadışı olabileceğini vurgulayıp dikkatli olma çağrısında bulundu.

Aslında NFT satışları sadece dünyada değil Türkiye’de de oldukça popüler. Tarık Tolunay, Pandemi isimli eserini kısa süre önce 36.000 dolara satmayı başardı ve belki de Türkiye’de NFT konusunda bir rekor kırdı. Ethereum fiyatı ise bütün bu satışlardan olumsuz etkileniyor. Beeple gibi isimlerin ellerindeki ETH’leri satması, fiyatı baskılıyor.Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Ölçekleme Çözümü Optimism’den Önemli Erteleme Kararı

Sonraki Haber

Bitcoin’de İşler Değişiyor: BTC Bir Risk Azaltma Seçeneği Haline Geliyor!

İlgili Haberler