Ethereum (ETH) 2.0’ın Tarihi Belli Oldu: Piyasa Bu Haberle Artışa Geçti

İlayda Peker

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürüleceği tarihin belli olmasının ardından Ethereum (ETH) fiyatı uzun zamandır takılıp kaldığı seviyelerden çıktı ve yükselişe geçti. Ethereum kurucu Vitalik Buterin’in ETH 2.0 ile ilgili önemli açıklamalarının ardından ETH fiyatı 380 dolarda bandında harekete geçti ve çok hızlı bir şekilde 400 doların üzerine çıktı.

Dün “CarlBeek” adlı bir Github hesabı Ethereum 2.0 ile ilgili bazı dosyalar paylaşmıştı ve tüm ekosistem nefeslerini tutarak lider geliştiricilerden gelecek doğrulama haberini beklemeye başlamıştı.

Ethereum 2.0’a Çok Az Kaldı

Ethereum 2.0, çok uzun zamandır neredeyse tüm kriptolar için bir sorun olan ölçeklendirme problemini ETH için çözmek amacıyla tasarlandı. Tabii ki başka yenilikler de olacak ama asıl hedef saniyede gerçekleştirilen işlem sayısını arttırmak. Böylece hem daha fazla kullanıcı hem de daha fazla geliştirici Ethereum’a ilgi göstermeye başlayacak.

Dolayısıyla yatırımcılar ETH 2.0’ı bir yükseliş katalizörü olarak görüyor. Teknik bir bakış açısıyla, ETH 2.0’ın gerçekleşebilmesi için token’ın dolaşımdaki arzının önemli bir kısmının stake için kilitlenecek ve bu durum doğal olarak fiyatlara yükseliş olarak yansıyacak.

Buna ek olarak sözleşmenin para yatırma adresine bakıldığında, yaklaşık 2 milyon dolar değerinde kripto para birimi kilitlenmiş olduğu görünüyor ve bu da ETH 2.0 node’ları için ciddi bir talep olduğunu gösteriyor.

Ethereum 400 Doların Üzerinde

Yazının yayına hazırlandığı sırada piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethererum’un 24 saat içinde %4,78 artış sergilediğini ve 403 dolar bandında işlem gördüğünü ifade edebiliriz.

ETH’un 400 doların üzerine çıkmış olması özellikle Bitcoin karşısında güç kazanması sebebiyle önemli. Çünkü 2020 yılında ETH, Bitcoin (BTC) karşısında çok iyi bir performans sergilemiş ve son aylarda bu tersine dönmüştü.

ETH 2.0’ın yani diğer adıyla Serenity güncellemesinin başlatılacağının bir blog gönderisi ile paylaşılması ETH fiyatını ve hemen ardından diğer kripto paraların fiyatlarını artışa geçirdi. Bu sayede Bitcoin de çok önemli bir seviye olan 14.000 doların üzerine çıkmış oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada 14.335 dolardan işlem gören BTC 2020 yılının yeni rekorunu kırmış oldu.

Bunlara ek olarak yapılan açıklama ile ETH 2.0’ın yalnızca Aşama 0 fazının başlayacağı ve tüm güncellemenin tam anlamıyla kullanabilmesinin birkaç yıl alabileceği belirtiliyor. Buterin’in açıklamalarına göre ETH 2.0 Aşama 0’ın başlaması için hedeflenen tarih 1 Aralık. Ancak 1 Aralık’tan 1 hafta önce 32 ETH stake edenlerin sayısı 16.384’ü bulmazsa 1 haftalık erteleme olacak ve sayıya ulaşılana kadar bu ertelemeler devam edecek.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance’te Bir Dolandırıcılığın daha Failleri Yakalandı!

Sonraki Haber

Böyle Devam Ederse Ethereum (ETH) 2.0 1 Aralık’ta Başlayacak!

İlgili Haberler