Ethereum ETF Başvuruları Geri Çekildi! Bitcoin (BTC) İçin İyi Bir Gelişme Olabilir!

Fatih Uçar

VanEck ve ProShares, Ether vadeli ETF tekliflerini dosyaladıktan birkaç gün sonra geri çekti. Çarşamba günü Ethereum (ETH)’ye dolaylı yoldan maruz kalan bir ETF açıklayan iki yatırım şirketi bu başvurularını geri çekti. Birkaç gün içinde başvuru yapan ve geri çeken şirketin net bir gerekçe açıklamadığını söylememiz gerekiyor.

Ethereum (ETH) Başvuruları Geri Çekildi

VanEck ve ProShares, SEC’e yaptıkları başvurunun üzerinden iki gün geçtikten sonra bundan vazgeçtiler. Dolaylı olarak Ethereum’a maruz kalacak bu ETF’lerin onaylanma ihtimali de bulunuyordu. Ethereum tabanlı borsada işlem gören fonları başlatmak için başvurularını aniden geri çeken iki şirketin de açıkladığı bir gerekçe bulunmuyor.

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas ise yapılan başvuruların SEC ile görüşüldükten sonra iptal edildiğini savunuyor. SEC ile konferans yapan iki şirketin burada yapılan görüşmeye istinaden bundan vazgeçmesi akıllara birçok soru işareti getirdi.

Bitcoin ETF Onayı İçin İyi Haber

Şirket daha önce Bitcoin ETF için başvuruda da bulunmuştu. Ethereum (ETH) için bir ETF sürecine girmeden önce Bitcoin ile süreci tamamlamak istiyor olabilirler. Ayrıca Ethereum ETF’si için tüm umutlar bitmiş değil. Kryptoin, VanEck ve Wisdomtree, fiziksel Ethereum destekli borsa yatırım fonları için halen aktif başvurulara sahip ve onay bekliyorlar.

Hali hazırda 20’den fazla başvuru bulunuyor ve seneye ilk yarımda en az birkaç onayın gelmesi bekleniyor.

Kanada, Brezilya ve diğer ülkelerde piyasaya sürülen birden fazla Bitcoin ETF’sine rağmen, SEC henüz ABD’de böyle bir ürünü onaylamış değil. SEC bu süreci son derece titizlikle yürütüyor. Özellikle bir ETF onaylamadan önce son derece detaylı incelemeler yapılıyor. Çünkü gelecek bir onay kripto para piyasalarında çok büyük etkiler oluşturacak.

Birçok analist kripto para ekosisteminin 10 trilyon dolar sınırını aşması için ETF onaylarını şart koşuyor. Özellikle Amerika’daki kurumsal yatırımcıların bu ETF’lerle birlikte piyasaya daha yoğun giriş olacağına inanıyor.

Bitcoin (BTC) akşam üzerinde 48.500 üzerine çıktı ve 49.000 doları test etti. Şu an 48.500 üzerinde tutunmaya devam ediyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2021 Yılında Yapılan Kripto ETF Başvuru Sayısı 23’e Ulaştı!

Sonraki Haber

Uzman İsim Açıkladı: Bitcoin (BTC) Yükselişi Devam Edecek Mi?

İlgili Haberler