Ethereum Berlin Hard Fork’u Sonrası ETH Yeni Bir Rekora İmza Attı

İlayda Peker

Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimi olan ETH’nin fiyatı, Berlin yükseltmesinin başarılı bir şekilde uygulanmasının ardından dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.549 ABD dolarına yükseldi. CoinGecko verilerine göre, ETH şu anda 2021’in başından bu yana %220’nin üzerinde bir artışla 2.400 doların üzerinde işlem görüyor.

Berlin Hard Fork Nedir?

Ethereum’un Berlin hard fork’u 15 Nisan’ds 12.244.000 bloğunda yayına girdi. Bir blok zincirini yeniden düzenleyen önemli bir değişiklik olarak nitelendirilen hard fork’lar, genellikle önceki sürümün blok zincirinin sert çatallı sürümü ile uyumsuz olmasına neden olur.

Öte yandan Berlin yükseltmesi, işlem ücretlerinin kullanımını optimize edecek ve ağın güvenliğini artıracak dört Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) (EIP-2565, EIP-2929, EIP-2718 ve EIP-2930) içeriyor.

Yükseltme, Ethereum analitik platformu Etherscan gibi bazı Ethereum ağ hizmetlerinde 12244294 numaralı bloktaki bir konsensüs hatası nedeniyle geçici bir kesintiye neden oldu.

Ethereum araştırmacısı Alex Stokes konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “OpenEthereum’a dayanan tek istemci sistemleri, müşteri problem bloğunu geçemediğinden ve bu da Etherscan’ın kendisi gibi bazı yüksek profilli kesintilere yol açtığı için bugünün bir kısmı için kapalıydı” sözlerini kullandı.

Stokes devam eden açıklamalarında, “Neyse ki, hata büyük bir zincir çatalı oluşturacak kadar şiddetli değildi, ancak bu her zaman bir olasılıktır. Ethereum ekosisteminde sahip olduğumuz büyük bir avantaj olan birden fazla müşteri uygulamasından yararlanarak ve altyapı sağlayıcılarınızı da aynısını yapmaya zorlayarak iyileştirebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Bunlara ek olarak kripto para borsası Coinbase, ağ yükseltmesi nedeniyle Coinbase ve Coinbase Pro’dan ETH ve ERC-20 para çekme işlemlerini geçici olarak devre dışı bıraktığını bildirdi. ETH ve ERC-20 para çekme işlemleri ve alımlar, saatler sonra normal haline geri döndü.

Ethereum İçin Sırada Ne Var?

Ethereum’un bir sonraki ağ güncellemesi olan London yükseltmesinin Temmuz veya Ağustos aylarında yapılması planlanıyor. Bu yükseltmeler, Ethereum’u daha ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hale getirmek için Ethereum 2.0‘ın proof-of-work’ten proof-of-stake protokolüne geçişinin bir parçasıdır.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasada Karışık Sinyaller: Bazı Coin’ler Rekor Kırıyor, Bazıları Düşüş Eğiliminde

Sonraki Haber

Dogecoin Rekor Üstüne Rekor Kırıyor! DOGE Neden Yükseliyor?

İlgili Haberler