Ethereum Classic’in (ETC) Fiyatı 1 Haftada 4 Katına Çıktı, Yükselişin Sebebi Ne?

İlayda Peker

Piyasa hacmi bakımından en büyük 16. kripto para birimi olan Ethereum Classic (ETC), geçtiğimiz hafta sessiz sakin bir şekilde dört kat artış yaşadı. Ethereum Classic muhteşem performansından sonra 6 Mayıs’ta kendisine yeni bir rekor seviye belirledi.

Ethereum Classic Fiyatı

ETC her ne kadar son 24 saatte bir düşüş yaşamış olsa da hala 1 hafta öncesine göre çok iyi seviyelerde yer alıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 117 dolar bandın işlem gören ETC’nin 6 Mayıs’ta 179 dolar ile rekor kırdığını söyleyebiliriz.

1 Mayıs’ta 38 dolar bandına hareket eden Ethereum Classic gerçekten muhteşem bir haftayı geride bırakmış oldu. Bu noktada ETC’nin sessiz sakin yükselmiş olması ise dikkat çeken bir başka nokta olarak karşımıza çıkıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada ETC’nin piyasa değeri ise 13,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

ETC Fiyatı Neden Arttı?

Yatırımcılar, her ne kadar ETC geçtiğimiz zamanlarda çeşitli zorluklarla karşılaşmış olsa da Ethereum fork’una ayrı bir ilgi besliyorlar. Bununla birlikte CrossTower araştırma analisti Martin Gaspar yaptığı açıklamalarda, “ETC ekosistemi,on-chain verilerde de görüldüğü gibi çok aktif değil” açıklamasını yapıyor.

Bunlara ek olarak BitInfoCharts’tan alınan verilere göre, ETC‘deki günlük benzersiz adreslerin sayısı 2018 ile 2020 arasında istikrarlı bir şekilde azaldı ve kısa süre önce kripto piyasası rallisinin ortasında 2021’de yükseldi.

Öte yandan, kripto para birimi hedge fonu yöneticisi BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale‘e göre, Ethereum Classic’in fiyatı bazı yükseliş faktörü tarafından destekleniyor. Yapılan açıklamalara göre ETC, Ethereum’un yükselişinden etkileniyor.

DiPasquale, “Fiyat, kısmen büyük ETH rallisini izleyen spekülasyonlar nedeniyle ve kısmen de piyasa katılımcılarının ETC’nin ETH 2.0 yükseltmesinden sonra daha fazla ilgiye sahip olacağı konusunda spekülasyonlar yapması nedeniyle yükseldi” açıklamasını yaptı.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Mark Cuban: Ethereum (ETH), Bitcoin’i (BTC) Geride Bırakacak!

Sonraki Haber

Piyasanın Ünlü İsmi Peter Brandt, Cardano (ADA) Hakkında Tweetledi!