Bitcoin Gold %51 Saldırısının Ardından Hayatta Kalmayı Başardı

İlayda Peker

GitHub‘a ilişkin bağımsız bir rapora göre, Bitcoin’in fork’u olan Bitcoin Gold, geçen hafta %51 saldırısına uğradı.

Bitcoin Gold %51 Saldırısı

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin Gold (BTG), 23 Ocak ve 24 Ocak tarihlerinde bir %51 saldırısına uğradı. Bitcoin Gold ağında yüksek bir egemenlik sağlayan saldırganların 29 bloğu sildi ve %51 saldırısı gerçekleşti. Bu saldırı sonucunda yaklaşık olarak 7.000 BTG yani yaklaşık olarak 72.000 dolarlık bir ele geçirme gerçekleşmiş oldu. Bunun yanında Bitcoin Gold’un 2018 yılı Mayıs ayında bir %51 saldırısına daha uğradığı biliniyor.

Öte yandan Bitcoin Gold, düşük hashrate nedeniyle kolay bir hedef gibi görünüyor. Lovejoy, saldırının mevcut Nicehash fiyatlarına dayanarak yaklaşık 1.700 dolara  mal olacağını ileri sürüyor. Benzer şekilde Crypto51 de Blockchain’e saldırmanın yaklaşık 700 dolara  mal olacağını ifade ediyor.

BTG Binance’e Taşındı

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre saldırganları, çalınan kripto para birimini Binance‘a taşımayı ve çalınan fonları paraya çevirmeyi başarabilirdi. Ancak Binance’in gelecekteki hırsızlıkları önlemek için Bitcoin Gold’un para çekme sürelerini arttırdığı da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Yukarıda da belirttiğim gibi bu, Bitcoin Gold’un uğradığı ilk %51 saldırısı değil.  Mayıs 2018’de daha önce 18 milyon dolar değerinde bir saldırı gerçekleşmişti. Bu da birkaç borsanın Bitcoin Gold’u delist etmesine sebep olmuştu.

Öte yandan Bitcoin Gold, bir %51 saldırısının kurbanı olan tek Blockchain de değil. Lovejoy, Aralık ayında Vertcoin’e benzer bir saldırı yapıldığını ve ayrıca 2019 boyunca Expanse ve Litecoin Cash’in de benzer saldırılara maruz kaldığını açıkladı.

Bunun yanında son yıllarda %51 saldırılarının hedeflediği diğer Blockchain’ler arasında Ethereum Classic, Verge ve Feathercoin bulunuyor.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Amerika’daki Düzenleyici Problemler Kripto Firmaları İçin Sorun Oluşturuyor

Sonraki Haber

Çin’deki Bitcoin İşlem Hacmi Son  2 Yılın En Düşük Seviyesinde

İlgili Haberler