Ethereum Araştırmacısı Yanıtladı: Ethereum 2.0 Ertelenebilir Mi?

İlayda Peker

Şu anda Bitcoin’de (BTC) yaşanan fiyat artışı ile birlikte kripto para ekosistemini en çok meşgul eden konulardan birinin Ethereum 2.0 güncellemesi olduğunu ifade edebiliriz. Çok uzun zamandır piyasaya sürülmesi beklenen ve her ne kadar 1 Aralık’ta kullanıma sunulacağı ifade edilese de Ethereum 2.0 yükseltmesinin ne zaman kullanıcı ile buluşacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor.

Ethereum 2.0 Yine Ertelenebilir Mi?

ETH 2.0’ın sözleşmesine para yatırma eksikliği nedeniyle lansmanın gerçekleşmeyeceğine dair bazı endişeler var.

Bu noktada, Ethereum’un orjinal zincirden ETH2 zincirine taşınması gerektiğini ve böylece doğrulayıcılar veya tam node operatörlerinin blok doğrulamasına katılabileceğini belirtmekte fayda var. Kod, yükseltme düzgün bir şekilde başlatılmadan önce her biri 32 ETH’ye sahip en az 16.384 doğrulayıcı olması gerektiğini belirtiyor.

ETH kurucusu Vitalik Buterin’in açıklamalarına göre eğe bu rakama ulaşılamazsa güncelleme ertelenecek ve rakama ulaşana kadar da 1 haftalık ertelemeler yapılacak. Dolayısıyla hem yatırımcılar hem de ETH meraklıları bu eşiğe ulaşılamaması halinde oluşacak belirsizlikten endişe duyuyor.

Ancak Ethereum geliştiricileri işlen böyle olmadığını düşünüyor.

Ethereum Geliştiricileri: Paniğe Gerek Yok

Reddit’te yakın tarihte gerçekleşen bir “Ask Me Anything” etkinliğinde konuşan Ethereum araştırmacısı Danny Ryan, ETH 2.0’ın gerçekten genesis görmesini sağlamak için gerekirse eşiğin ayarlanabileceğini dile getirdi ve konuyla ilgili olarak, “Ben şahsen, ilk başlatma için sözleşmedeki 100.000 ETH’nin yeterli olduğunu ve eşiği bu ETH’yi çok uzun süre belirsizlikte bırakmamak için aşağı ayarlamanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu durumda ilk benimseyenler için ödüller çok yüksek olacak ve ETH doğrulaması muhtemelen zamanla artacaktır. Bu sabiti 24 Kasım veya 1 Aralık’ta hemen ayarlamayı planlamak biraz agresif bir durum. Önümüzdeki birkaç hafta içinde tam olarak ne olacağını bilmediğimiz için önce gözlemlemeliyiz. İş parçacığına bağlı olarak, müşterilerin mühendislik ekipleri Aralık ayına kadar beklemeli ve gerekirse Ocak ayının başında sabiti ayarlamak istiyorlar. Bu makul görünüyor.” ifadelerini kullandı.

ETH 2.0 Lansman Tarihi

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de Reddit’te bazı açıklamalar yaptı ve açıklamalarında, “Şahsen ben, ETH2 içindeki ETH1 için bir test ağına sahip olduğumuzda, mevcut test ağlarından bazılarının yerini alabileceğini umuyorum! Bu aynı anda iki amaca hizmet eder: (i) insanların bir Ethereum test ortamına olan ihtiyacını karşılayacak ve (ii) birleştirme uygulamasının birçok bölümünü test edecektir. Hatta birleştirmeyi bütün bir prosedür olarak Ropsten veya başka bir test ağında gerçekleştirebiliriz!” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak lansman tarihi yaklaştıkça ETH 2.0 mevduat sözleşmesinin, yükseltmeyi başarıyla etkinleştirmek için bir likidite akışı görmesi bekleniyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 19/11/2020

İlgili Haberler