Ethereum Ağındaki NFT’lerde Bir Kilometre Taşı Daha Geride Kaldı

İlayda Peker

Ethereum blok zincirindeki non-fungible token (NFT) alıcılarının toplam sayısı, ağın gas ücretleri Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine düştüğü için Pazar günü 1 milyon kullanıcılık kilometre taşını geçti.

Önemli Kilometre Taşı

Ethereum‘daki NFT satışları, son 24 saatte %36,06 artarak, dönem boyunca en az 100.000 dolar satışla diğer tüm blok zincirlerinden daha fazla arttı. JP Morgan’a göre, Ethereum fahiş ücretler nedeniyle NFT satışlarında Solana gibi rakiplerine karşı güçsüz görülse de ETH ağının NFT işlemleri için hala en büyük ağ olduğu görülüyor.

Ethereum’un ortalama işlem ücreti, Ocak ayının başından itibaren yaklaşık %80’lik bir düşüşle 11 ABD Dolarına geriledi, ancak Solana‘nın 0,00025 ABD Doları ortalama ücretlerine kıyasla hala pahalı durumda.

Buna ek olarak Ethereum ağı şu anda önemli bir güncelleme yapıyor ve ağ proof of work mekanizmasından proof of stake mekanizmasına geçiş yapıyor. böylece işlem ücretlerinin yani gas fee’nin daha da düşeceği tahmin ediliyor.

NFT’lerin Popülaritesi

NFT’ler özellikle son 1 yıldır kripto ekosisteminde oldukça popüler hale geldi. Her ne kadar henüz NFT’lerin geleceği çok iyi anlaşılmamış olsa da bu alan ilgi oldukça büyük. Aslında NFT’ler sanat alanında kullanılan birer varlık olarak ortaya çıkmış olsa da aslında NFT’lerin gelecekte ruhsatlar ve ev tapularının yerine geçebileceği düşünülüyor.

Buna ek olarak şu anda oldukça popüler olan dijital araziler de aslında birer NFT olarak sahiplerine sunuluyor. Yani metaverse’de satın alınan tüm araziler ve avatarların sahip olduğu item’ler aslında birere NFT.

Dolayısıyla gelecekte daha da önemli hale gelmesi beklenen metaverse’ler için yatırımcıların şimdiden yatırım yapmaya başladıkları da ifade edilebilir.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ukrayna’ya Kripto Ekosisteminden Büyük Destek Var!

Sonraki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Kriptolar Neden Yükseliyor?

İlgili Haberler