Ethereum 2.0’ın “Kostümlü Provası” Başladı!

İlayda Peker

Kripto para dünyasında belki de en çok beklenen gelişmelerden biri Ethereum 2.0 güncellemesi. Çünkü bu güncelleme defalarca ertelendi ve artık Ethereum (ETH) ağının bu güncellemeye gerçekten ihtiyacı olduğu düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum 2.0 geliştiricileri, şu anda aktif olan Medalla testnet ile birlikte var olacak olan Spadina adlı ikinci bir paralel test ağının yakında piyasaya sürüleceğini açıklamıştı. Spadina’nın bir nevi “kostümlü prova” olacağı ifade edilmişti.

Spadina Piyasaya Sürüldü

Ethereum 2.0 geliştiricileri bugün Spadina sürümünü kullanıcıya sunduklarını açıkladı. 3 gün boyunca kullanımda olacak olan Spadina, ana ağ sürümünden önce Medalla, test işlemleri ve genesis bloğu ile birlikte çalışacak.

ETH 2.0 geliştiricisi Danny Ryan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Spadina‘daki asıl amacın ne olduğunu, “Ana hedef, bize ana ağa ulaşmadan önce sürecin daha zor ve riskli kısımlarından birini yani mevduatlar ve oluşumları geçme şansı vermek. Her şey yolunda giderse bu yıl gerçek sürümü piyasaya sürmeden önce içimiz daha rahat olacak.” sözleri ile dile getirdi.

Öte yandan daha önce yapılan açıklamalarda Spadina, Medalla üzerinde test yapan geliştiricileri rahatsız etmemek için tasarlandı ve geliştiricilerin belirli öğeleri test etmesine olanak tanıyan güncellenmiş bir testnet sürümü olacak.

Bunlara ek olarak Ethereum 2.0 da Blockchain’in “basitliğini, esnekliğini, uzun ömürlülüğünü, güvenliğini ve merkezsizliğini” iyileştirmek için geliştiriliyor. Ayrıca ETH 2.0’ın tamamen piyasaya sürülmesinin en erken 2021 yılına kadar süreceği ve çok aşamalı bir şekilde gerçekleşeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dolar Geri Adım Attı: Şimdi Bitcoin’in Zamanı!

Sonraki Haber

Kemerlerinizi Bağlayın: “Bitcoin (BTC) Son Çeyrekte Artışa Geçiyor”

İlgili Haberler