Ethereum 2.0 Öncesinde Son Bir “Kostümlü Prova” Olacak

İlayda Peker

Ethereum (ETH) ağında gerçekleşmesi uzun zamandır beklenen ve ağı proof-of-work algoritmasından proof-of-stake algoritmasına taşıyacak Ethereum 2.0 güncellemesinin yakın zamanda kullanılacağı açıklanamıştı. Ancak görünüşe göre güncelleme öncesinde bir durak noktası daha olacak. Ethereum Vakfı, şu anda aktif olan Medalla testnet ile birlikte var olacak olan Spadina adlı ikinci bir paralel test ağının yakında piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Peki, neden ikinci bir test olacak?

Ethereum 2.0 Güncellemesi

Geliştirici Danny Ryan’ın bir blog gönderisine göre, ekip şu anda Medalla üzerinde test yapan geliştiricileri rahatsız etmek istemiyor. Ancak geliştiricilerin belirli öğeleri test etmesine olanak tanıyan güncellenmiş bir testnet sürümü olması da hedefleniyor.

Yapılan açıklamalara göre, ana ağ benzeri bir konfigürasyona sahip olan Spadina test ağı, bu ayın sonlarına doğru piyasaya sürülecek ve yalnızca üç gün kullanımda olacak. Spadine, özellikle depozito ve oluşum konuları üzerinde çalışacak.

Yapılan açıklamalarda, yeni sürüm başlatılmadan önce en az 16.384 doğrulayıcı, aralarında 524.000 ETH’nin üzerinde stake yapmış olmalı. Spadina test ağı da genesis bloğunun başlatılmasının yanı sıra, herkese bu süreçten geçmek için bir şans daha verecek. Diğer bir deyişle Ryan’ın da belirttiği gibi, büyük lansmandan önce herkes için ikinci bir “kostümlü prova” olacak.

Geliştirivi konuyla ilgili açıklamalarında, “Hem mühendislerin hem de topluluğun, hareketleri gerçekleştirmek için ana ağdan önce bir tane daha herkese açık testnet lansmanı kullanabileceğinin farkındayız. Aynı zamanda Medalla’nın momentumunu bozmaktan da kaçınmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ETH Fiyatına Etkisi

ETH 2.0 güncellemesinin başlatılması çok uzun zamandır bekleniyor. Güncelleme birkaç kez belirlenen tarihte piyasaya sürülemediği için bu sefer de aksiliklerin çıkıp çıkmayacağı konusunda çeşitli endişeler yaşanıyor. Ancak bu sefer söz verilen tarihte piyasaya sürülmesi halinde Ehereum fiyatı üzerinde de büyük etkileri olabileceği düşünülüyor.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasa Umutlu: Bitcoin’de (BTC) Yüksek Seviyeler Görülecek!

Sonraki Haber

Ünlü Milyarder: “Hadi Bitcoin’i Kadınların Parası Yapalım”

İlgili Haberler