Böyle Devam Ederse Ethereum (ETH) 2.0 1 Aralık’ta Başlayacak!

İlayda Peker

Ethereum 2.0 için uzun zamandır beklenen para yatırma sözleşmesi sonunda ETH sahipleri için stake etme fırsatlarının kapılarını açarak hazır hale geldi. The Crypto Cactus gibi gözlemcilere göre depozitolar, ilk yarım saat içinde sözleşmeye 1 milyon doların üzerinde ETH gönderimi ile başladı. Yani yalnızca yarım saat içinde 1.000.000 dolar ETH, ETH 2.0 için kilitlenmiş oldu.

Büyük Miktarda ETH Kilitlendi

Vitalik Buterin’in yaptığı resmi duyurudan yaklaşık sekiz saat sonra, ETH 2 Launchpad’e göre 14.000’in biraz üzerinde ETH stake edildi. Bugünün fiyatlarında bu yaklaşık 5,5 milyon dolara denk geliyor. Beacon Chain mainnet genesis olayının başlatılması için ise 16.384 doğrulayıcıdan 524.288 ETH gerekiyor.

Ethereum ekibi ve birkaç topluluk üyesi, bahsi geçen rakamlara ulaşılarak başlatılma tarihi olarak 1 Aralık’ı hedefledi. Hedef miktar, Aşama 0’ın başlamasından yedi gün önce sözleşmede olmalı. Aksi takdirde bahsi geçen rakamlara ulaşılana kadar birere haftalık ertelemeler yaşanacak.

Bunlara ek olarak mevduat sözleşmesinin başlatılması, kripto topluluğu içinde stake etme konusunda bir tartışmaya yol açtı ve şu ana kadar düzenli yatırımcılar arasında bazı tereddütler var gibi görünüyor. Üçüncü çeyrek DeFi raporunda ConsenSys, DeFi’deki daha yüksek getiri fırsatlarının stake katılımını engelleyebileceğini öne sürüyor.

Ortaya çıkan tereddütlerin bir kısmını, Beacon Chain’de stake edilen ETH‘nin uzun bir süre boyunca kilitlenmesi gerekmesi şartı oluşturuyor. Bu da bazılarının geri dönüşlerin gerçekten olup olmayacağını sorgulamasına neden olabilir. ETH 2 Launchpad’de bu konuyla ilgili, “Doğrulayıcılar arasındaki aktarımlar en azından 1. aşamaya kadar devre dışı bırakılır. Doğrulayıcıların, belirli bir parçayı çekilebilmesi için 2. aşamaya kadar (yaklaşık iki yıl) beklemesi gerekir.” ifadeleri yer alıyor.

Ancak bunların yanında hiçbir tereddütü olmadan güncellemeyi destekleyenler de var. Yakın zamanda stake etmeyi düşünenler için bir “nasıl yapılır” rehberi yayınlayan Ethereum savunucusu Ryan Sean Adams durumu şu şekilde açıkladı:

Bu, dünyanın gördüğü en büyük bağımsız küresel ekonomisi için ilk para yatırma teklifi.

Ethereum Fiyatı

Bununla birlikte yıllık getiriler, daha fazla ETH‘nin yatırılmasıyla hızla azalacak. Stake edilen beş milyon ETH, yaklaşık %7 getiri sağlayacak ve bu rakam 10 milyon ETH’ye ulaştığında %5’in biraz altına düşecek.

Bunlara ek olarak ETH katılımcıları çok uzun süredir bu güncellemeyi beklediği için açıklamaların yapılmasının hemen ardından Ethereum fiyatları adeta uçuşa geçti. Hatta ETH uzun zamandır kırmayı çalıştığı 400 dolarlık barajı da bu sayede kırmış oldu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) 2.0’ın Tarihi Belli Oldu: Piyasa Bu Haberle Artışa Geçti

Sonraki Haber

Bitcoin’de Muazzam Hareketler: Sıradaki Hedef 15.000 Dolar!

İlgili Haberler